Оксана Купер: Чому «Блондинка в законі» — це про ерудицію


Оксана Купер

Юридична кіноблогерка


Історія з фільму «Блондинка в законі» — гарний приклад того, що персональні навички юриста часто не менш важливі ніж його компетенція у праві.

На юридичному факультеті викладачі зазвичай ставлять оцінки за знання законів та практичні завдання, тобто за професійні навички. Вміння комунікувати (і думати) як профільний предмет у додатку до диплома не передбачено. Але практична ситуація із фільму «Блондинка в законі» (англ. Legally Blonde, США, 2001) — черговий (кінематографічний) доказ того, що персональні навички для правників не менш важливі ніж сама правова компетенція. А взагалі-то це історія про дівчину зі світлим волоссям, в серці якої любов до чоловіка поступово перетворилася на любов до права.

Про що кіно?  

У Ел Вудс веселе студентське життя, диплом бакалавра торгівлі та моди майже «в кишені» і натуральне світле волосся. А ще одна серйозна проблема: коханий хлопець замість того, щоб зробити пропозицію одружитися, вирішує розірвати стосунки, вступати на юридичний в Гарвард та знайти дівчину з більш інтелігентної сім’ї. 

Печалі Ел немає меж. Після моря сліз і кілограмів солодкого, дівчина вирішує діяти: теж вчитися праву і боротися далі.

«Нащо тобі юридичний? Це місце для нудних, потворних та серйозних людей?», — відмовляє її батько. Але рішення прийняте, вступні тести успішно складені та Ел зарахована до університету!

До чого тут право?

Усі юристи, які колись давно були студентами, знають: вчитися на юридичному — непросте завдання. Теорія походження держави та права, списки законів та кодексів з цивільного, кримінального права, а ще латинська мова точно не дадуть засумувати. 

В історії Ел Вудс з фільму теж багато труднощів: нова для героїні сфера, старі звички та нетипове середовище спілкування. Але героїня не зупиняється на своєму шляху до знань і одразу дає всіх студентам 2 ключові уроки на тему компетенції:

Урок 1. Віра у своє «юридичне Я»

Для Ел на юридичному все непросто: серйозні досвідчені колеги не сильно відкриті до спілкування «на вільні теми», колишній хлопець вже заручений з іншою дівчиною та й вчитися треба буквально з першого дня. 

«Студентка Вудс не підготовлена. Чи не попросити її з аудиторії?», — нова сувора реальність не знає жалю. Далі — ще гірше: насмішки колишнього «це не твоє», «ти не зможеш» та низка незручних ситуацій перед новими друзями. «Але нас обох сюди взяли. У нас одні й ті ж лекції», — захищається дівчина. Єдиний вихід — серйозно вчитися та довести протилежне. Чи зможе вона?

«Отримання юридичної освіти передбачає опанування нової мови. Ви привчитеся пильно вдивлятися в дійсність, що вас оточує… і піддавати сумніву все, що знаєте», — каже студентам Гарварду вимоглива професорка і додає: «Юристи мають право на свободу інтерпретації законів, але не в праві сумніватися в собі». Бо закон — це розум вільний від пристрасті, як сказав колись ще мудрий філософ Арістотель. Записуйте, навчайтеся та майте на увазі! Студентка Вудс зберігає віру в себе, вправно вчиться і демонструє гарні результати.

Урок 2. Вірність принципам та юриспруденції

Отже, з юридичним навчанням в Ел Вудс поступово вже складається: і знання норм права, і логіка працює «на ура». Все навіть краще ніж можна уявити: один з викладачів, який має приватну адвокатську практику, запрошує кращих студентів-першокурсників працювати над новою кримінальною справою. Звісно ж, дівчина — у їхньому числі.

Клієнтка професора, яку обвинувачують у вбивстві власного чоловіка, — випускниця того ж університету, що й Ел. Вона заробила основний капітал на програмі для схуднення і, очевидно, стала кумиром для тисяч дівчат. В бізнес-леді навіть є алібі — перебування у момент скоєння злочину в іншому місці. Але його не можна розкривати, це серйозно зашкодить репутації.

Правда, важлива інформація довірена тільки студентці Вудс. «Сказати професорові правду і підставити кумира чи дотримуватися слова і довести невинуватість іншим способом? Але як?, — ох, непросте завдання, — Ні, приватність клієнтки понад усе. Треба інший спосіб». Насправді все геніально просто: треба думати, ставити питання свідкам на допиті… Найголовніше, як розумієте, попереду: влучні зауваження про хімічну завивку волосся свідком у день злочину — і справа виграна. Що не кажіть, а інтуїція та компетенція в питаннях краси за потреби теж знадобляться правнику не гірше за розуміння базових норм законів. 

Чому це важливо для роботи українських юристів?

Звісно ж, за чинним законодавством студентка юридичного факультету в Україні не може стати захисником у кримінальному процесі. На такі випадки п.5, ст. 131-2 Конституції передбачає дію адвокатської монополії: «Виключно адвокат здійснює представництво іншої особи в суді, а також захист від кримінального обвинувачення». Принаймні, поки положення проекту Закону № 1013 чи інших законодавчих ініціатив не змінять це.

Але загальна ерудиція, професійна етика та вміння думати стануть в пригоді як студенту на юридичному, так і помічнику адвоката у його роботі над справою. Прогноз погоди в конкретний день, звички вашого клієнта, його розпорядок дня чи банальний догляд за жіночим волоссям — ті речі, котрі часом допоможуть врятувати ситуацію. 

Поряд з теоретичними та практичними знаннями з права (власне hard skills), юристу потрібні також й soft skills — неспеціалізовані навички, які відповідають за успішну залученість у робочі процеси та не пов’язані з конкретною професійною сферою. Вміння комунікувати, емоційний інтелект, знання з суміжних сфер тощо — список може бути різним. Головне тут — підходити до розвитку своєї компетенції з усією відповідальністю. Бо, як казала героїня фільму «Блондинка в законі», пристрасть — ключ до розуміння і законів, і життя.

Оксана Купер, аналітик з дипломом юриста та великою любов’ю до кіно, авторка Telegram-каналу «Вина» про право через кіносюжети 

Вже давно звикла, що можу розібрати «з точки зору права» буквально будь-яку кіноісторію. Повірте: юридичні деталі знайдуться навіть у фільмах/серіалах, які мають мало спільного з юриспруденцією. Ось доказ: єдине, що детально пам’ятаю із трилогії про «Хоббіта» — це контракт Більбо Бегінса на подорож в Еребор: документ потім пригодився як доказ сусідам по Ширу, де це можна пропадати цілих 13 місяців без жодної звістки. Ще один: якщо зловісного Джокера коли-небудь зловлять, його неосудність — гарний шанс виплутатися з будь-якої історії. Навіщо це все? Так значно простіше пояснювати складні речі з законів, особливо не фахівцям з юриспруденції.

__________

Редакція може не поділяти думки авторів у розділі «блоги».