Чому Ілон Маск вчиться швидше і краще, ніж інші
Як взагалі можливо, що Ілон Маск практично до 45 років побудував чотири багатомільярдні компанії в чотирьох окремих областях – програмне забезпечення, енергетика, транспорт і авіакосмічна промисловість?
Щоб пояснити успіх Маска, інші вказували на його героїчну трудову етику (він регулярно працює по 85 годин у тиждень), його здатність спотворювати реальність заради майбутнього та неймовірну стійкість.
Але це не переконливо. Багато людей володіють такими рисами. Я хочу знати, що він зробив по-іншому.
Коли я читав статті та книги про Маска, дивився відео за його участі, я помітив відсутність величезної частини головоломки. Традиційна мудрість говорить: «Для того, щоб стати успішним, ми повинні зосередитися тільки в одній області». Маск свідомо порушує це правило. Його досвід варіюється від ракетобудування, інженерії, фізики і штучного інтелекту до сонячної енергії.
Я називаю таких людей, як Ілон Маск, «експертами-універсалами» (термін придумав Орит Гадиш, керівник Bain & Company). Експерти-універсали широко вивчають різні галузі, розуміють більш глибокі принципи, які пов’язують ці області, а потім застосовують такі знання до своєї основної спеціальності.
Грунтуючись на огляді життя Маска і академічної літератури, я переконався, щоб збільшити шанси на успіх, необхідно вивчати різні науки.
Міф про майстра на всі руки
Якщо ви любите вчитися в різних галузях, ви, мабуть, знайомі з цими висловами:
«Розвивайся. Зосередьтеся тільки на одному полі».
«Майстер на всі руки. Майстер ні в чому».
Хибне припущення, що якщо ви вчитеся в декількох областях, ви будете спеціалістом лише поверхнево. Успіх експертів-універсалів доводить зворотнє. Навчання в багатьох областях дає інформаційну перевагу та інноваційний підхід.
Наприклад, якщо ви працюєте в індустрії високих технологій, але знаєте багато про біологію, у вас є можливість висувати ідеї, які ніхто інший не міг би зробити. І навпаки. Якщо ви займаєтеся біологією, але ви також розумієте штучний інтелект, у вас є інформаційна перевага перед іншими, хто залишається ізольованим в лише в біології.
Незважаючи на базове правило, деякі люди дійсно навчаються за межами своєї галузі
Кожна нова галузь вчить нестандартному підходу та дає можливість створювати комбінації, на які не здатні вузькі спеціалісти.
З цим твердженням перегукується одне дослідження, в процесі якого вчені аналізували особливості кращих 59 оперних композиторів 20-го століття, досліджували як вони освоїли своє ремесло. Всупереч загальноприйнятому правилу про те, що успіх можна пояснити лише системною практикою і спеціалізацією, дослідник Дін Кіт Сімонтон виявив прямо протилежне:
«Твори найбільш успішних оперних композиторів, як правило, являють собою суміш жанрів… композитори уникали негнучкості тренувального графіку шляхом перехресного навчання», – резюмує дослідник UPENN Скотт Баррі Кауфман у статті в Scientific American.
Надздібності Маска – «трансфер знань»
Починаючи з раннього підліткового віку, Маск читав по дві книги на день в різних дисциплінах, згідно слів його брата Кімбал Маска. Для порівняння: якщо ви читаєте одну книгу в місяць, Маск прочитав би в 60 раз більше, ніж ви.
Спочатку книги Маска були про наукову фантастику, філософію, релігію, програмування та біографії вчених, інженерів і підприємців. Коли він став старше, його інтереси поширилися і на фізику, інженерію, дизайн продукту, бізнес, технології і енергетику. Жага знань дозволила йому познайомитися з різними предметами, які він ніколи не вивчав у школі.
Ілон Маск володіє таким типом навчання, про який більшість навіть не підозрюють – трансфер знань.
Трансфер знань – це те, що ми вивчаємо в одному контексті та застосовуємо в іншому. Це може бути ядро того, що ми вивчаємо в школі або читаємо в книзі, і застосовуємо в «реальному світі». Це також може бути те, що ми вивчаємо наприклад в медицині і застосовуємо у юриспруденції.
Це там де Маск сіяє. Деякі з його інтерв’ю показують, що у нього є унікальний двоетапний процес, що сприяє такому трансферу.
Перший крок. Він деконструює знання у фундаментальні принципи
Відповідь Маска на Reddit AMA описує такий процес:
Важливо розглядати знання як свого роду семантичне дерево. Переконайтеся, що ви розумієте фундаментальні принципи – стовбур і великі гілки, перш ніж потрапити до листя/деталей або їм не буде за що триматися.
Дослідження показують, що перетворення ваших знань в більш глибокі полегшує трансфер знань. Крім цього, доведено, що є один особливо ефективний метод для того, щоб допомогти людям зрозуміти основні принципи. Ця техніка називається «контрастні випадки».
Ось як це працює: припустимо, ви хочете деконструювати букву «А» та зрозуміти більш глибоко, що саме робить букву «А» буквою «А». Давайте ще скажемо, що у вас є два підходи, які можна використати для цього:
Як ви вважаєте, який підхід буде працювати краще?
Кожна окрема А в підході № 1 дає більш глибоке розуміння того чим відрізняється кожна А.
Жоден варіант у підході № 2 не дає нам такого розуміння.
Розглядаючи безліч різноманітних випадків під час навчання, ми починаємо інтуїтивно розуміти, що важливо, і навіть створюємо власні унікальні комбінації.
Що це означає в нашому повсякденному житті? Коли ми стрибаємо в нову галузь, ми не повинні просто використовувати якийсь один підхід чи кращу практику. Ми повинні вивчити безліч різних підходів, розібрати кожен з них, а потім зіставити їх. Це допоможе розкрити основні принципи.
Другий крок. Він реконструює
Другий крок Маска під час трансферу знань включає реконструкцію основоположних принципів, які він вивчив в області штучного інтелекту, технологій, фізики та техніки. Для прикладу:
- В аерокосмічній сфері для створення SpaceX.
- В автомобільній промисловості для того, щоб створити Tesla з функціями самостійного водіння.
- В поїздах для того, щоб уявити Hyperloop.
- В авіації для того, щоб представити електричні літаки, які злітають і приземляються вертикально.
- В технології, щоб уявити нейронну сітку, який з’єднує ваш мозок.
- В технології, щоб допомогти побудувати PayPal.
- У технології для того, щоб стати співзасновником OpenAI, це некомерційна організація, яка обмежує ймовірність негативного майбутнього штучного інтелекту.
Кейт Холіок, професор психології з Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі і один з провідних світових мислителів з аналогічних міркувань рекомендує людям поставити собі два наступних питання, щоб відточити свої навики: «Що це мені нагадує?» і «Чому?»
Постійно переглядаючи об’єкти у вашому середовищі і матеріалі, який ви читаєте, ставте собі ці два питання. Відповідаючи на них, вибудовуються нові нейронні зв’язки, які допомагають ламати традиційні кордони.
Підсумок. Це не магія. Це просто правильний навчальний процес.
Тепер ми можемо зрозуміти, як Маск став експертом-універсалом світового рівня:
- Він провів багато років, читаючи в 60 разів більше, ніж завзятий читач.
- Він читав книги з різних дисциплін.
- Він постійно застосовував те, чого навчився. Деконструював ідеї в їх фундаментальні принципи і використовував їх по-новому.
На самому глибокому рівні, ми можемо запозичити з історії Ілона Маска те, що спеціалізація – не єдиний шлях до кар’єрного успіху. Легендарний експерт-універсал Бакмінстер Фуллер підсумовує зміни в мисленні. Він поділився цим ще десятиліття тому, але і сьогодні це не втрачає актуальності:
«Ми знаходимося в епоху, коли вузька спеціалізація є логічною, природною і бажаною … Між тим, людство позбавлене всебічного розуміння. Спеціалізація породила у людей почуття ізоляції, марності і розгубленості. Це також призвело до того, що індивідуум залишив відповідальність за мислення і соціальну активність. Спеціалізація породжує упередження, які в результаті об’єднуються в міжнародну та ідеологічну ворожнечу, що, в свою чергу, веде до війни».
Якщо ми витратимо час і вивчимо основні поняття в різних областях, завжди будемо пов’язувати ці поняття з нашим життям. Трансфер між областями стане простішим та швидшим.
По мірі того, як ми створюємо резервуар «базових принципів» і пов’язуємо ці принципи з різними сферами, раптово відкриваємо супер силу, яка вносить унікальний внесок у вивчення нової сфери.
Розуміння надздібностей Ілона Маска допомагає нам отримати уявлення про те, як він може увійти в індустрію, яка існує понад 100 років та змінити історію.
Ілон Маск – єдиний у своєму роді, але його можливості не магічні.
Переклад: Ольга Борисенко
Джерело: medium
Фото: businessinsider.com