Оксана Купер: Чотири закони майбутнього за серіалом Altered Carbon


Оксана Купер

Юридична кіноблогерка


У світі майбутнього все управляється штучним інтелектом, навіть людська свідомість. 

Решта речей без змін: злочинці, вуличні протести, розвиток технологій віртуальної реальності… та привілейований статус для обраних. Це не черговий експеримент британських вчених, а неординарний сюжет серіалу «Видозмінений вуглець» (англ. Altered Carbon, виробництво Netflix, 2 сезони, 2018 —) за однойменним фантастичним романом. Здається, нічого нового, але чи готові ми до такого «завтра»?

До речі, пояснення назви досить просте: сполуки вуглецю є основою всіх живих організмів. Трейлер першого сезону можна дивитися тут, другого — тут. Продовження виклали в мережу 27 лютого. 

Про що кіно? 

Планета Земля, 2384 рік. Вчені навчилися завантажувати людську свідомість на змінний диск (stack). Тепер він буквально вмонтований у спинний мозок кожної людської істоти у всесвіті. Технологія дає можливість перевантажувати особистість з одного тіла — оболонки — в інше. Ще кілька десятків років тому вона була проривним винаходом талановитої науковиці, з часом стала суспільним надбанням та формально є «доступною кожному».

«Вашу свідомість можна завантажити в будь-який стек та будь-яку оболонку. Якщо стек буде знищений, ви вже не зможете повернутися до життя. Звикайте до нової оболонки, але уникайте травм голови та пострілів з енергетичної зброї», — пояснює техніку безпеки з користування новим тілом інструкторка в медичній лабораторії.

Така лабораторія — унікальне місце, де створюють нову особистість зі старої свідомості та тіла іншої людини.

Саме в такому світі через 250 років після смерті оригінального тіла прокидається ексвійськовий спецпризначенець Такеші Ковач… Ще дитиною його завербували у спецвійська галактики. За роки служби у його послужному списку ролі найманця, секретного агента та спецпризначенця і статус єдиного, хто вижив у вирішальній битві з протекторатом — новою міжпланетною владою.

Поки Ковач звикає до нової оболонки та слухає тренінг з техніки безпеки по використанню нового тіла, все ж не зовсім розуміє, з якого це дива його повернули до життя? Відповідь банальна: бо це комусь вигідно! Все на замовлення мільярдера Бенкрофта, засновника класу найбагатших людей світу і тепер ексспецпризначенець —  його власність. «…А як же мої права? У тебе їх немає!».

До чого тут право?

У світі, де технології кардинально змінюють свідомість, діють свої закони. До прикладу, чотири з них:

Закон № 1. Право власності на тіло не гарантується

«Твоє тіло — не ти сам. Ти скидаєш його як змія скидає шкіру. Залишай його забутим в минулому», — нашіптує Ковачу голос з його минулого і говорить правду. Вся свідомість зберігається на стеках, а людські тіла офіційно реєструються в цифровій базі за принципами володіння, користування та розпорядження.

Доступ до такої бази передбачений для офіційних органів, наприклад поліції. А для особливо заможних передбачаються спеціальні місця, де можна купити чи створити «оболонку» або «клона» у рамках визначених правил. Сплата кредиту за нову оболонку після смерті оригінальної передбачається. Збереженість вашої свідомості в стеку, на жаль, не гарантується. Бо хто ж слідкуватиме, куди може потрапити ваш стек? Враховуйте це в заповіті та… звикайте!

Закон № 2. Влада залежить від впливу, але базові норми законів — стандартні

Тільки людина із впливом Бенкрофта може собі дозволити забезпечити тіло для досвідченого екс-військового (вважаймо це не корупцією, а державно-приватним партнерством). Отже, на вибір Ковача у в’язниці всього два варіанти: 1) звинувачення у сотні злочинів з минулого життя (шпигунство, тероризм, державні зради, незчисленна кількість вбивств) і довічний строк у в’язниці, або 2) розслідування загибелі одного із тіл мільярдера.

Робота за контрактом, оплата пристойна, гарантується помилування, підписане самим президентом протекторату. Є навіть можливість залишити оболонку собі чи вибрати іншу на свій смак. Все, що для цього треба — розкрити вбивство (чи таки самогубство?) одного із тіл пана Бенкрофта. Важливо: при порушенні умов контакту — конфіскація наданої нової оболонки та повернення у в’язницю. Пропозиція, від якої неможливо відмовитися?

Закон № 3. Вуличні протести впливають на зміну міжпланетних законів

Поки у новому тілі Ковач-детектив займається своїм розслідуванням, на вулицях міста тривають протести. Причини прості: досі не прийняті зміни до міжнародних кримінальних законів, щоб жертв злочинів допитували у якості свідків. Технологія «воскресіння» не є проблемою, отже, вона серйозно допоможе знаходити та карати вбивць! «Дайте мертвим слово», — основний лозунг руху. Але завжди є одне «але»: релігійні люди, які називають себе неокатоликами, виступають проти «перезавантаження». Бо це зашкодить душам вбитих. І що думаєте? Врешті ООН таки приймають резолюцію № 653 на користь позиції мітингарів. І жертви зможуть давати покази проти своїх убивць. Далі — вже справа техніки… і роботи поліції.

Закон 4. Світ змінюється, але офіційно нелегальний бізнес — вічний 

Технології майбутнього просто вражають: вікна-екрани, які працюють на дотик; лазерний скальпель в домашній аптечці, що лікує нескладні поранення; дзвінки силою думки та проживання у готелі, яким керує штучний інтелект, вже стали реальністю. Поліцейська Крістін Ортега може повноцінно працювати з базами даних через проекцію на власні очі, але нові технології, на жаль, не допомагають у людських стосунках. Її робота ніяк не застрахована від надмірного застосування сили, непрофесійних колег та корумпованого керівництва. 

Та й на вулицях міста надалі процвітає торгівля наркотиками, зброєю «на запит клієнта» та цілком вільно функціонує ринок секс-послуг для різних категорій клієнтів. Бо ж немає нічого кримінального у пристрасті зі смертельними наслідками, якщо багатий клієнт потім купить своїй партнерці нове тіло? «Технології розвиваються, а люди — ні…».

Чому це важливо зараз?

Складно сказати, чи коли-небудь доживемо до можливості завантажити власний мозок на флешку і миттєво передавати гігабайти інформації у людській свідомості. Але така технологія точно потребуватиме залучення цілого департаменту юристів. Бо всі нові технології мають бути врегульовані «з точки зору права». Мабуть, тоді функція VR-допитів зі сміливих наукових експериментів стане прибутковим бізнесом, а блокувальник реклами у 3D-екрані нашої голови продаватиметься як преміум-послуга. Хоча незалежно від того, чи дозволять технології та право завантажувати людське життя на змінний диск, є велика ймовірність, що «коли ти прокинешся, світ уже не буде таким як раніше». Просто треба бути до цього готовим.

Вже давно звикла, що можу розібрати «з точки зору права» буквально будь-яку кіноісторію. Повірте: юридичні деталі знайдуться навіть у фільмах/серіалах, які мають мало спільного з юриспруденцією. Ось доказ: єдине, що детально пам’ятаю із трилогії про «Хоббіта» — це контракт Більбо Бегінса на подорож в Еребор: документ потім пригодився як доказ сусідам по Ширу, де це можна пропадати цілих 13 місяців без жодної звістки. Ще один: якщо зловісного Джокера коли-небудь зловлять, його неосудність — гарний шанс виплутатися з будь-якої історії.

Навіщо це все? Так значно простіше пояснювати складні речі з законів, особливо не фахівцям з юриспруденції.