Де і як юристу знайти хорошого помічника


Жоден вдалий проект, бізнес, старт-ап не може бути побудований силами всього однієї особи. Навіть ті, про кого кажуть: «зробив себе сам», мали партнерів, помічників, порадників. І скільки б не наголошували на великій кількості юристів в Україні, у кожного з них вистачає роботи. А для її вдалого виконання, потрібно зосереджуватись на головному, доручаючи виконання другорядних справ помічникам.

Проте де ж знайти таких людей? Як вибрати ідеального помічника? Якими рисами він повинен володіти? Від його вправності та вашої співпраці залежить не тільки ваша робота, кар’єра, а й доля інших людей.

1. Де шукати?

Насамперед, порадимо не шукати помічника серед друзів та родичів. Навіть якщо ви знаєте людину дуже добре, цінуєте її позитивні якості, які б знадобились вам у роботі, або пройшли разом чимало життєвих труднощів раніше, спільна робота виводить ваші відносини на новий рівень. Коли справа доходить до підпорядкування, грошових відносин, стресових ситуацій, то незручних моменті чи навіть конфліктів не уникнути. Тому відмежуйте рідних та близьких від справ професійних.

Але де ж тоді шукати?

Спочатку, варто визначитись з тим, кого саме ви шукаєте: це помічник, який повинен вам допомогти з конкретною справою, чи ви бачите в ньому майбутнього працівника вашої компанії, а можливо й партнера фірми, якщо все вдало складеться?

Якщо це тільки проект, який вимагає вільного графіку, то можна знайти помічника в соціальних мережах, в спеціальних групах чи тематичних ресурсах. Для довготривалої співпраці можна скористатись знайомими усім сайтами на кшталт robota.ua чи work.ua, розмістивши там вакансію.

Не останнім місцем такого пошуку можуть стати і офф-лайн заходи, як от конференції, лекції, події, де ви можете безпосередньо оцінити знання, кмітливість та особисті якості людини, якій в майбутньому зробите пропозицію співпраці. Такий спосіб ефективний і тим, що його відвідують люди, які справді зацікавлені в юриспруденції і бажають розвиватись, тому легко захоплюються цікавими ідеями.

2. Досвід роботи

Навіть якщо особисті якості не залишають сумніву: перед вами відповідальна, пунктуальна та цілеспрямована особистість, дізнайтесь, чим займалась вона раніше. Якщо ваш потенційний помічник ще не встиг здобути жодного професійного досвіду, то навіть його активна позиція в навчальному закладі, участь в конференціях та програмах українського чи міжнародного рівня, вже дасть можливість зробити певні висновки. Якщо ваше знайомство з людиною почалось з її резюме, проте у вас є змога поспілкуватись з колишніми співробітниками чи начальниками, щоб дізнатись про її особисті якості, не нехтуйте такою можливістю.

3. Що ви можете запропонувати?

Перш за все, зрозумійте, що ніхто нікому нічого не винен, поки ви не запропонуєте людині щось цікаве. Сам проект, яким би грандіозним він не був, не може бути цікавим для всіх. Все вирішує особиста вигода, але ця вигода не завжди стосується грошей. Вона може існувати в області приємного дозвілля, впливу, розвитку здібностей, права на плоди роботи, будь-яких бонусів.

Тому важливо розуміти, що навіть зацікавлених людей потрібно зацікавити. А це можна зробити тільки одним способом — поставте себе на місце потенційного помічника і запитайте себе: «Навіщо мені допомагати? Чи рівень заробітної плати, умови праці, бонуси, соціальні гарантії — словом, все, що я пропоную відповідає об’єму вимог та обов’язків, вдалого виконання яких я чекаю від працівника?». Якщо конкретних відповідей у вас немає, то і помічника нормального не буде.

4. Випробувальний термін

Дайте випробувальний термін. Це не обов’язково проговорювати чи навіть озвучувати вголос, але це потрібно зрозуміти для себе. Якщо протягом двох-трьох тижнів ваш новий помічник проявив себе, як людина, яка взагалі не розуміє, що робить, яка анітрохи не зацікавилась справами, то варто без жалю з ним розлучитися.

Випробувальний термін важливий, тому що до безпосередньої роботи ви ніколи точно не дізнаєштесь, наскільки серйозною є та чи інша людина, навіть якщо ви перечитали її резюме, портфоліо, поспілкувались з роботодавцями чи співробітниками, залишається і людський фактор. Буває, що вам просто складно порозумітись чи працювати разом — і це потрібно врахувати.

5. Яким повинен бути працівник?

Окрім якостей, якими володіють потенційно успішні люди, як от ввічливість, пунктуальність, організованість, для помічника дуже важливою є ініціативність.

Хороший помічник, член вашої команди повинен вміти думати своєю головою. Якщо він цього не робить, банально виконуючи доручення, то який сенс взагалі з ним працювати? Адже він буде всю відповідальність перекладати на вас. На жаль, все ще є начальники (ми дуже сподіваємось, що ви до таких не відноситесь), які відкидають будь-які нововведення, запропоновані іншими. Будь-яка ініціатива повинна заохочуватися і обговорюватися — в цьому і полягає суть допомоги та розвитку. Якщо ж ініціативи потенційний помічник не проявляє, то з ним буде важко, а почасти безглуздо працювати.

Іванна Мельничук