Закон про авторське право забороняє нічну фотозйомку Ейфелевої вежі
Зйомка найбільш відвідуваної та найбільш популярної серед фотографів пам’ятки в світі виявилася незаконною. Ейфелеву вежу в Парижі не можна знімати при світлі нічних вогнів.
Вирушаючи в будь-яку країну, фотографам завжди важливо знати про специфіку чинного закону про авторське право. Наприклад, більшість людей в курсі, що необхідно отримати згоду зображених осіб, якщо ви плануєте публікувати їх зображення в комерційних або редакційних цілях. А як йдуть справи з використанням знаменитих пам’яток, які знаходяться на вулицях в громадському просторі?
Тут все складно. Відеоканал Half as Interesting опублікував ролик, в якому коротко виклав інформацію про суспільне надбання, авторське право і про те, що можна сміливо фотографувати, використовуючи в якості прикладу Ейфелеву вежу. Чи означає це, що ми не зможемо фотографувати знамениту пам’ятку в центрі Парижа? Не зовсім. Все залежить від часу доби, обраного для зйомок.
У Європейському союзі художній твір — пісня, малюнок, фото, відео або будівля — знаходиться під дією закону про авторське право все життя його творця і ще 70 років після його смерті. Але як бути, якщо об’єкт, захищений авторським правом, стоїть посеред красивого пейзажу? У більшості країн законом закріплена «свобода панорами». Це означає, що зйомка дозволена, якщо об’єкт, що охороняється авторським правом, не виступає центром зображення.
Однак в деяких державах ЄС свобода панорами значно обмежена законодавством. На жаль, в числі цих країн Франція. А в Італії зовсім заборонена зйомка панорам, тобто «Аудіторіум» Ренцо Піано і інші сучасні будівлі включати в кадри не можна.
У випадку з Ейфелевою вежею, чий творець помер в 1923 році, на об’єкт перестав поширюватися закон про авторське право ще в 1993 році. Тому перед готелем Paris Las Vegas, який відкрився в 1999 році, змогли побудувати копію вежі. Але зовсім інакше йдуть справи з фотографіями освітленої вночі вежі Гюстава Ейфеля.
Мерехтливі вогні на романтичному символі Парижа встановили в 1985 році. Ілюмінація вважаються окремим твором мистецтва з власними правами. Це означає, що доведеться чимало чекати, перш ніж можна буде вільно фотографувати Ейфелеву вежу вночі, відповідно до закону про авторське право. Зйомка для особистого користування прийнятна, але заборонено навіть ділитися знімками в соціальних мережах. Хоча власник авторських прав не сипле претензіями за некомерційне використання, формально на будь-яке нічне зображення Ейфелевої вежі необхідно отримати дозвіл від правовласника — компанії La Société d’exploitation de la tour Eiffel (SETE).
Зйомка яких ще світових пам’яток загрожує неприємностями? Статуя Христа-Спасителя в Ріо-де-Жанейро, Китайський театр Граумана в Лос-Анджелесі, театрально-концертний зал Радіо-сіті в Нью-Йорку, собор Святого Петра у Римі — це лише невеликий перелік зі списку відомих місць, на які поширюється закон про авторські права, і діють обмеження для комерційного і / або редакційного використання зображень.
Джерело: Cameralabs