Юристи дивляться «Гру Престолів»: отримуємо спадок у Вестеросі


Юристи теж люди і дивляться серіали. При цьому серіали про інших юристів вони полюбляють дивитися далеко не в першу чергу. Чому? Юриспруденція — вона як квантова фізика, де важливі деталі. Перенесення таких серйозних речей на екран для невизначеного кола осіб неможливе без спрощень, припущень і помилок.

Тому юристи люблять серіали, де на перший погляд немає нічого юридичного, але на тлі відбуваються дуже цікаві речі. Здавалося б, що може зацікавити юриста з професійної точки зору в фентезійному світі, де є дуже повільні зомбі, дракони і, судячи з останнього сезону, телепортація?

Навіть Вестерос підпорядковується законам, про які піде розповідь детальніше. Почнемо з сімейних перипетій сюжету, оскільки питання спадкування престолу стало наріжним каменем саги «Пісня льоду і полум’я».

Чому юристи з нетерпінням чекають 8 сезон?

Крім епічності фінальної битви відносного добра з абсолютним злом, юристи також чекають розв’язки всієї цієї біганини навколо Залізного трону. В кінці 7 сезону ми дізнаємося, що єдиним законним спадкоємцем престолу є Джон Сноу (уроджений Ейгон Таргаріен).

Навіть в Семи Королівствах все влаштовано як у людей: можна швиденько розлучитися і таємно розписатися. Саме так оформили стосунки батьки Джона Сноу — Ліан Старк (сестра обезголовленого Неда Старка) і Рейгар Таргаріен (старший брат Дейенеріс). Тому головний опір буде не на полі бою, а між Джоном і Дейенеріс. Сноу цілком може відмовитися від своїх домагань на престол на користь тітки. Або просто помре.

З іншого боку, Джон Сноу і Дейенеріс можуть зіграти весілля і правити разом, так як Таргаріен в гонитві за чистотою крові століттями одружували дітей між собою. Якщо для них це справа звична, то Сімейний кодекс України забороняє реєструвати шлюб між тітками і племінниками (ст. 26 СКУ).

Якщо Дейенеріс прийде до влади, то це буде не тільки перший випадок правління жінки в роду Таргаріенов, але також в історії Вестерос. І це незважаючи на те, що династія світловолосих любителів драконів колись дотримувалася абсолютної прімогенітури.

Прімогенітура — це успадкування трону по праву першородства.

Тобто, хто раніше на світ божий виліз, того і тапки, від старшої дитини до молодшої. Якщо всі спадкоємці закінчилися, то на престол можуть претендувати брати покійного монарха. Так сталося після смерті Роберта Баратеона, коли Станніс і Ренлі не визнали дітей покійного спадкоємцями і почали війну.

Більша частина Вестерос підтримує когнітивну прімогенітуру — коли у чоловіків перевага при спадкуванні. На прикладі Старків: старша дочка отримала владу і повагу, тому що у неї не залишилося інших братів, здатних керувати. Джон Сноу ніяк не може бути лордом Вінтерфелла, а васали будинку Старків звуть його Королем Півночі тільки з ввічливості і страху.

Відомо, що в спекотному Дорні досі дотримуються абсолютної прімогенітури. Дорн — це єдиний суб’єкт Семи Королівств, де жінки і чоловіки мають рівні права при спадкуванні.

Спочатку Таргаріени також пропагували абсолютну прімогенітуру. Але потім серед спадкоємців Таргаріенів — принца і принцеси — трапилася сварка, що переросла в громадянську війну за трон. Ця плутанина отримала поетичну назву «Танець Драконів» і закінчилася тим, що принц згодував принцесу своєму драконові. Після цього жінки у Таргаріенів вирушили в самий кінець спадкової черги. Ідеальний варіант для Дейнеріс, що залишилася останньою в роду, але тут в кращих традиціях бразильських мильних опер з’явився ще один спадкоємець з кучерявою головою.

Тобто жінка все ж може успадкувати землі і титул? А як бути з прізвищами?

У серіалі нічого про це не говориться, але з книг можна зробити висновок, що дочки разом з землею і титулом успадковують прізвище роду. Наприклад, чарівна дівчинка Ліан Мормонт має титул «леді Ведмежого острова», успадкований від матері. Її діти будуть Мормонт до тих пір, поки мати не вийде заміж за більш знатного.

Пояснення на пальцях однієї руки. Джейме Ланністер успадкував титул і землі свого батька. Його брат Тіріон Ланністер “залишився з носом” (вибачте за каламбур, адже в книгах носа у Тіріона немає). Тіріона одружили на «леді Вінтерфелла» Сансі Старк. Якщо Санса народить дитину, то її прізвище буде Старк, а не Ланністер. Якби Сансу видали за Джейме, то швидше за все діти носили прізвище того роду, у якого більше грошей, ширші землі і глибше коріння генеалогічного древа.

У варварів-дотракійців жінка не мала права успадковувати титул чоловіка. Кхаласаром правив тільки найсильніший чоловік, тому в першому сезоні Джорах Мормонт запропонував Дейенеріс залишити вмираючого кхала і втекти, поки не почалася різанина за “посаду”. Дружина покійного кхала повинна приєднатися до дош кхалін — ради овдовілих кхалісі. З іншого боку, дружина мертвого кхала могла перемогти найсильнішого чоловіка, який претендує на титул кхала, але що з цього б вийшло — невідомо. У серіалі Дейенеріс спалила дош кхалін і всіх кхала, довела свою силу і повела за собою людей.

А якщо діти закінчилися? Мають права стати спадкоємцями внуки? А бастарди?

Любителі погуляти на стороні можуть звернутися до короля з проханням узаконити їх бастардів. При цьому бастард все одно має менше прав на спадщину, ніж його молодші брати і сестри, народжені в шлюбі. Джордж Мартін зазначив, що «узаконений» бастард приймає прізвище батька, але повинен змінити герб.

Що стосується інших родичів, то однозначної відповіді немає ні в Вестеросі, ні в історії нашого з вами середньовіччя. До кожної ситуації був персональний підхід, створювалися прецеденти для подальших спірних випадків, які постійно конфліктували між собою.

Сумні новини для всіх шанувальників Джендрі Баратеона — у бастарда покійного короля Роберта немає шансів. Тільки якщо він не піде по стопах батька, чи не підніме заколот і не захопить Залізний трон силою.

Але як же королева Серсея?

Серсея — дружина короля-узурпатора, у якій прав на престол стільки ж, скільки у Джендрі. Спочатку Серсея, як королева-регентша, правила до тих пір, поки юний король не досягне прийнятного віку. Немає жодного прикладу з історії, щоб бездітний король помер і передав корону своїй матері. Як і в середньовічній Англії, ніхто не робив такої зухвалої спроби захопити владу, як це робить Серсея.

Вона нагадує Маргариту Анжуйська, королеву-консорту немічного короля Англії Генріха VI. Маргарита була однією з головних фігур у Війні Троянд, іноді особисто очолювала фракцію Ланкастерів. Як і Серсея, була безжальною до своїх ворогів, плела складну павутину інтриг і володіла величезним впливом. Хочеться вірити, що Джордж Мартін буде прихильний до однієї з найгеніальніших лиходійок сучасності і нагородить долею Маргарити — дасть втекти в іншу країну і померти від старості. Або Арья все ж закінчить свій “розстрільний список” і розправиться з Серсеєю найбільш витонченим способом. Чекаємо з нетерпінням.

Як бачите, сімейне право Вестероса монументальне, легке для розуміння, але має свої прогалини.

Джерело: Правовед