Як через юридичну помилку з’явився жанр фільмів про зомбі


Це історія про те, як фільм «Night of the Living Dead» («Ніч живих мерців») миттєво перейшов в суспільне надбання, чому так сталося і чим це закінчилося для його творців (ось вихідний матеріал для замітки).

Отже, в кінопрокат вийшов культовий фільм про зомбі (хоча тоді це слово ще не набуло популярності). Спочатку він отримав назву «Night of the Flesh Eaters», але буквально перед днем ​​прем’єри назву поміняли на всім відому.

Однак дистриб’ютори прокату похапцем забули надрукувати на афішах одну маленьку фразу — copyright notice (повідомлення про авторські права).

Закон про авторське право США 1976 року (що вступив в силу з 01.01.1978 р) усунув фатальні наслідки (не) розміщення повідомлення про охорону твору авторським правом, але реліз фільму відбувся ще в 1968 році.

У цей момент в США діяв Закон про авторське право 1909 року, стаття 9 якого свідчила:

Будь-яка особа, яка має право на цю назву, може захищати авторські права на свою роботу шляхом її опублікування з повідомленням про авторське право; і таке повідомлення повинно бути прикріплено до кожної його копії, опублікованої або запропонованої для продажу в Сполучених Штатах за дорученням власника авторських прав.

Ця норма обросла прецедентами, які однозначно повторювали висновок: якщо автор при публікації не виконав вимоги Закону про розміщення copyright notice, авторське право на твір не виникає (United Thrift Plan v. National Thrift Plan, 34 F.2d 300 (EDNY 1929).

Ціна помилки — миттєвий перехід аудіовізуального твору в режим суспільного надбання і відсутність у сценариста і режисера права вимагати винагороду за відтворення копій фільму (тільки кінопрокат приніс більше 30 млн дол.).

Популярність фільму породила безліч похідних творів, творцям яких не потрібно було купувати права, адже твір перейшло в суспільне надбання: будь-яка особа моглf вільно використовувати як сценарій, так і персонажів фільму. Можна стверджувати, що завдяки помилці, стало можливим повторення ключових елементів фільму і набув популярності жанр фільмів про зомбі. Однак автор сценарію, на хвилі популярності свого витвору, зняв кілька фільмів і зібрав непогану касу — звичайно, розмістивши правильний copyright notice.

Чи потрібно українському автору проставляти знак авторського права на твір і що це дасть? Все просто — наприклад, якщо на завантажене в мережу фото нанести watermark (© Tomarov, 2016), автор зможе посилатися на презумпцію авторства, встановлену ст. 11 Закону України «Про авторське право і суміжні права».

Презумпція авторства звільняє позивача від тягаря доведення, що йому належать авторські права на спірний твір і переносить його на відповідача, який повинен надати доказ, що спростовує презумпцію.

Джерело: Legalshift