Відшкодування шкоди внаслідок падіння дерева на припарковане авто: алгоритм дій


Через падіння сухого гілля з дерева був пошкоджений скляний люк припаркованого автомобіля на суму збитків більше 21 тисячі гривень. Про цей випадок особа повідомила свою страхову компанію та поліцію.

Далі направила до суду позов про стягнення збитків (матеріальних та за спричинену моральну шкоду) відразу до кількох інстанцій — виконкому міської ради, Управління житлово-комунального господарства виконкому, Інспекції по контролю за благоустроєм, екологічним та санітарним станом міста виконкому, комунального підприємства та міськради.

Суди першої та апеляційної інстанцій даний позов задовольнили частково – стягнувши з Управління житлово-комунального господарства виконкому вказану суму на відшкодування майнової шкоди. На підтвердження свого рішення суди вказали, що позивач не порушував ПДР, а пошкодження майна відбулось через бездіяльність даного Управління, яке мало забезпечити належний стан об’єктів благоустрою, які поміж іншого включають дерева та кущі уздовж вулиці.

Такий висновок підтримали і в Верховному Cуді. Касаційний цивільний суд вказав про те, що відповідно до п. 5.5. Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України (затверджених Наказом Мінбудівництва від 10.04.2006 № 105), відповідальними за збереження зелених насаджень та належний догляд за ними є:

  • на об’єктах благоустрою державної чи комунальної власності — балансоутримувачі цих об’єктів;
  • на територіях установ, підприємств, організацій та прилеглих територіях — установи, організації, підприємства;
  • на територіях   земельних   ділянках,   які   відведені   під будівництво, — забудовники чи власники цих територій;
  • на безхазяйних територіях, пустирях — місцеві органи самоврядування;
  • на приватних садибах і прилеглих ділянках — їх власники або користувачі.

Таким чином, відповідальним в даному випадку за нанесену зеленими насадженнями шкоду (балансоотримувачем) є уповноважене органами місцевого самоврядування підприємство. Згідно з Порядком видалення земельних насаджень у місті ним є Управління житлово-комунального господарства виконкому (постанова ВС/КЦС від 13.06.18 у справі № 554/14547/14-ц).

Показово, що в цій справі суд не взяв до уваги доводи касатора про те, що позивач не навів докази події настання шкоди, не вказав час або свідків події (тобто не довів вину відповідача). Адже, як нагадав суд, звільнитись від відшкодування шкоди особа може, лише якщо сама доведе відсутність своєї вини (ч. 2 ст. 1166 ЦК України). Управління ж зробити цього не спромоглося.

Виходячи із практики вирішення подібних спорів, варто знати дії, які не зайвими будуть після виявлення пошкодження автомобіля внаслідок падіння на нього дерева:

  1. звернутись за консультацією до страхової у випадку КАСКО;
  2. викликати поліцію, щоб зафіксувати дану подію в протоколі (у ньому має бути обов’язково вказаний номер вашого тз та стан дерева);
  3. зробити фото з різних ракурсів пошкодженого автомобіля, а також самого дерева, з якого впало гілля (можна на телефон);
  4. оцінити суму збитків (отримати відповідну довідку у експертів);
  5. звернутись до юристів, аби підготувати претензію в організацію, яка є балансоутримувачем даного дерева, з наданням всіх доказів;
  6. у разі відмови такої організації компенсувати збитки, звернутись до суду. Як правило, суд задовільняє такі позови на користь автовласників. 

Джерело: Ти і Право