Верховний Суд зможе звертатися в ЄСПЛ за консультацією
Президент Петро Порошенко вніс до Парламенту законопроект № 159 «Про ратифікацію Протоколів № 15 та № 16 до Конвенції про захист прав людини і основних свобод», передає ресурс ЮРЛИГА.
Нагадаємо, що Україна (в особі Міністра юстиції Павла Петренка) підписала Протокол № 15 і Протокол № 16 в 2014 році.
Обидва протоколи були схвалені в 2013 році Комітетом міністрів Ради Європи в рамках заходів по реформі Європейського суду з прав людини.
Протокол № 15 передбачає скасування обмеження за віком для заняття посади судді ЄСПЛ, скасування права вето сторін в рамках процедури звернення на розгляд Великої палати Суду, а також скорочення строків звернення до Суду з 6 до 4 місяців після остаточного рішення національного суду.
Цей Протокол також дещо змінив преамбулу до Європейської Конвенції з прав людини після включення в неї посилання на принцип субсидіарності і доктрини меж свободи розсуду. Тобто в першу чергу відповідальність за дотримання і захист прав і свобод покладено на держави, вони користуються при цьому свободою розсуду, яка є предметом юрисдикції ЄСПЛ.
У свою чергу, Протокол № 16 є більш важливим для України. У статті 1 цього документа закріплено, що вищі судові інстанції з урахуванням особливостей статті 10 Конвенції можуть звертатися в ЄСПЛ з клопотанням про надання їм консультативних висновків з питань, пов’язаних з тлумаченням і застосуванням прав і свобод, встановлених Конвенцією і її протоколами. Таким чином, Верховний Суд зможе звернутися до ЄСПЛ з проханням про надання консультативного висновку, але виключно у справах, які знаходяться в його провадженні. При зверненні необхідно надати відповідну правову і фактологічну інформацію по справі, яка знаходиться на розгляді.
Консультативні висновки не мають обов’язкової сили.