ВАСУ пояснив чому відмовив у скасуванні санкцій проти «ВКонтакте» та «Однокласники»


Вищий адміністративний суд України оприлюднив мотивувальну частину рішення у справі про скасування Указу Президента про заборону в Україні соцмереж «ВКонтакте» та «Однокласники».

Нагадаємо, що позивач поскаржився на те, що Указ Президента про застосування санкцій порушує його права на свободу вираження поглядів у відповідності зі статтею 10 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод та на свободу доступу до інформації.

Вищий адмінсуд у своєму рішенні вказав, що не вбачає порушення прав позивача і відмовив у задоволенні позовних вимог.

ВАСУ мотивував свою відмову тим, що оскаржувати Указ Президента про запровадження санкцій можуть лише визначені в цьому Указі особи або представники таких осіб, а оскільки позивач не є власником веб-сайту, інтернет-провайдером або безпосередньо представником юридичних осіб, до яких Указом застосовано санкції, цей Указ не породжує для нього і права на захист.

Окрім цього ВАСУ у своєму рішенні зазначив, що у цьому випадку спірним є не користування мережею в цілому, а лише заборона інтернет-провайдерам на певний період здійснювати надання послуг з доступу користувачам мережі Інтернет до ресурсів певних сервісів, яка, у свою чергу, не створює перешкод для користування будь-якими іншими сервісами. Законодавець передбачив певною мірою можливість обмеження права на інформацію, водночас жодним чином не обмежив право вибору форм і джерел одержання інформації.

Заборона провайдерам надавати послуги з доступу до певних ресурсів (джерел) не повинна ототожнюватись з обмеженням права на інформацію як таким, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів. Спірним Указом позивача не обмежено у виборі форм і джерел одержання інформації. Окремі перешкоди, які можуть виникнути в процесі використання ресурсів сервісів “Мail.ru” та соціально-орієнтованих ресурсів “Вконтакте” та “Одноклассники”, не обмежують права громадян на використання цих ресурсів, а спричинені виключно необхідністю створення негативних наслідків для осіб, щодо яких застосовано спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції), – йдеться у рішенні Суду.