В ЄСПЛ близько 3000 індивідуальних заяв українців щодо військових дій
На даний час існує приблизно 3000 індивідуальних заяв, пов’язаних з подіями в Криму або військовими діями в Східній Україні, які знаходяться на розгляді Європейського суду з прав людини.
На офіційному веб-сайті Верховного Суду України опублікований інформаційний бюлетень “Збройні кофлікти”. Відмітимо, що даний документ не є вичерпним і не має для Суду обов’язкової сили.
Заслуговує на увагу розділ, що стосується нашої країни.
Україна проти Росії (№ 42410/15)
Про заяву Уряд Російської Федерації повідомлено у вересні 2015 року. Ця справа стосується подій в Криму та Східній Україні, головним чином, з вересня 2014 року. У своїх зауваженнях Уряд України стверджує, що Росія здійснювала і продовжує здійснювати ефективний контроль над Кримом і – шляхом контролю над сепаратистами і збройними групами – де-факто контроль над Донецькою та Луганською областями. За даними Уряду України, Росія несе відповідальність за численні порушення Європейської конвенції з прав людини у вказаних регіонах, які знаходяться під її юрисдикцією. 29 вересня 2015 року Суд запропонував уряду Росії надати свої коментарі щодо прийнятності скарги протягом 16 тижнів.
Савченко проти Росії (№ 50171/14)
Заява доведена до відома уряду Російської Федерації 31 березня 2015 р. Ця заява була подана військовослужбовцем ВСУ України, яку в червні 2014 року було взято в полон збройними формуваннями поблизу Луганська на сході України, а згодом передано під варту російських органів влади за підозрою у вбивстві і незаконному перетині російського кордону. 31 березня 2015 року Суд вирішив повідомити про заяву Уряду Росії і запропонував йому надати свої зауваження щодо прийнятності по суті справи за статтею 5 (право на свободу та особисту недоторканність) Конвенції щодо позбавлення заявника свободи в період з 30 червня по 30 серпня 2014 року.
На додаток до міждержавних заяв, на даний час існує приблизно 3 000 індивідуальних заяв, пов’язаних з подіями в Криму або військовими діями в Східній Україні, які знаходяться на розгляді Суду. Вони були подані проти України і Росії або тільки проти однієї з цих держав. У більш ніж 175 справах були застосовані тимчасові заходи відповідно до правила 39 Регламенту Суду щодо відповідних урядів – Росії та/або України – з метою забезпечення дотримання прав осіб, позбавлених волі, або осіб, чиє місцезнаходження невідомо. У січні 2015 року Судом було також доведено до відома урядів Росії і України п’ять окремих заяв, які стосуються смерті, стверджуваної смерті або зникнення родичів заявників на сході України. У тих заявах заявники стверджують про порушення статей 2 (право на життя), 3 (заборона катування і жорстокого або такого, що принижує гідність, поводження), 5 (право на свободу та особисту недоторканність), 8 (право на повагу до приватного життя), 10 (свобода висловлювань) і 13 (право на ефективний засіб правового захисту) Конвенції.