У Мін’юсті презентували дорожню карту щодо реагування на сексуальне насильство


Дорожня карта, розроблена за участі представників національних та міжнародних правозахисних організацій, є одним із етапів формування Національної стратегії з протидії сексуальному насильству, пов’язаного із конфліктом, повідомляє прес-центр Міністерства юстиції.

Як зазначив заступник міністра юстиції України Денис Чернишов, наразі складно уявити, який масштаб сексуального насильства, пов’язаного із конфліктом.

Ця проблема дуже болюча, вона вимагає значної уваги і повної відкритості. Аналізуючи причини хвороби та важелі впливу на неї, ми маємо почати покрокову роботу, щоб її локалізувати та поступово викорінити, – зауважив заступник міністра.

За словами міжнародної консультантки з питань сексуального насильства, пов’язаного із конфліктом Хуми Хан, у рамках конфлікту в Україні варто сфокусувати увагу на таких проявах сексуального насильства, як сексуальне рабство, примусова проституція, примусова вагітність, зґвалтування. Сексуальне насильство варто розглядати як стосовно однієї особи, так і групи осіб, причому як жінок, так і чоловіків.

У нас немає ефективної підтримки жертвам сексуального насильства. У державних і громадських організаціях, навіть у медичних закладах, недостатньо знань, як працювати з такими людьми. Значна частина послуг жертвам сексуального насильства, надається міжнародними донорами. Доступ до таких послуг на територіях, підконтрольним озброєним групам, є вкрай обмеженим, – зазначила Хума Хан.

За словами президента Міжнародного жіночого правозахисного центру «Ла-Страда Україна» Катерини Левченко, дорожня карта з протидії сексуальному насильству, пов’язаного із конфліктом, має чотири цілі.

Перша – підвищення обізнаності та збір інформації.

Мова йде про проведення інформаційних кампаній національного і локального рівнів. Особливу увагу слід приділяти дітям та молоді, підвищенню їхньої обізнаності, – зазначила Левченко.

Друга – попередження сексуального насильства.

У цьому напрямку важливою є робота щодо вдосконалення законодавства в частині протидії сексуальному насильству, – зауважила президент «Ла-Страда Україна».

Третя мета – захист постраждалих та реагування на випадки сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом.

Мова йде про формування системи взаємодії між державними органами задля ідентифікації випадків сексуального насильства, їх перенаправлення до відповідальних інституцій. Також важливим є покращення розслідуванням випадків сексуального насильства, надання постраждалим допомоги –правової, психологічної, медичної, забезпечення притулком, – зазначила правозахисник.

Четверта мета – доступ постраждалих до правосуддя.

За словами Левченко, важливою є підтримка обвинувачення в суді у випадках із сексуальним насильством, пов’язаним із конфліктом, ефективне розслідування таких випадків, захист учасників кримінального судочинства, пов’язаного із насильством.