Суддівський молоток: історія використання та символізм


Молоток судді — найдавніший символ судової влади, що символізує акт правосуддя в судовому засіданні. Суддя застосовує молоток для наведення порядку в залі засідань. А останнім ударом молотка оголошує завершення судового процесу, ставлячи остаточну крапку, відсікаючи всі сумніви.

Історія появи молотка в судовому засіданні йде глибоко в старовину. Серед фахівців немає єдиної думки про місце і навіть приблизний час початку використання молотка в судах. Існує кілька версій, деякі з яких виглядають дуже правдоподібно.

Шумери

У сучасній юриспруденції римське право є базовою складовою багатьох держав. Принципи регулювання взаємовідносин суб’єктів права, розроблені в Древньому Римі, актуальні і сьогодні. Однак мало хто знає про правосуддя шумерів. На думку багатьох істориків саме в шумерських містах вперше з’явилася змагальність у процесі: з обвинуваченням, захистом і суддею.

На суддю крім прийняття рішення, покладалися додаткові обов’язки. Справа в тому, що підозрюваного в будь-якому злочині, клали в дерев’яну труну і закривали кришкою. Далі заслуховувалися свідчення. Якщо свідок побічно або прямо підтверджував версію обвинувачення, суддя особисто забивав цвяхи в кришку труни. Історія замовчує чи була це фіксована кількість цвяхів або з вагою звинувачення збільшувалася їх кількість, але факт залишається фактом.

Відповідно якщо свідчення були на користь обвинуваченого, цвяхи витягали. По закінченню процесу ставало очевидно — чи винен підсудний і почує як суддя забиває останній цвях в кришку його труни чи не винен і може спокійно підняти кришку сам і вибратися на волю. Очевидно, винним визнавався той, хто не зміг відрити кришку через значну кількість цвяхів. По суті, від кількості ударів залежала доля підсудного. У цій ситуації молоток швидше являв собою саме правосуддя, ніж виконував роль символу судової влади.

Шумерські судді використовували молоток і для наведення порядку під час процесу. Якщо присутні починали свистом або криком заважати проведенню засідання, суддя забивав один цвях — це одразу стримувало як мінімум тих присутніх, що підтримували підсудного.

Масони

Згадка масонів завжди віддає містикою. Таємничий орден, що зародився в глибині століть, який зіграв велику роль у розвитку Європи.

Орден дав безліч відкриттів людству, чималу кількість масонських символів ми можемо виявити в найнесподіваніших місцях — від архітектурних пам’яток, до офіційної валюти кількох держав.

Як вважають деякі фахівці — молоток в руках судді з’явився завдяки масонам.

У старозавітній притчі про будівництво Соломонового храму розповідається про вбивство майстра будівельника Адонирама і вбили його саме молотком. У цьому випадку він виявився своєрідним атрибутом винесення вироку людині.

Масони, спираючись на вищевказану історію, використовували молоток як символ кари і творення. Саме таким предметом відкривалось і закривалось засідання масонів. Учасники масонських засідань реагували на стукіт молотка з великою повагою і пошаною. Це символ сили, яка руйнує всі перепони і перешкоди, які поділяють людей, і таким чином кладе шлях до їх єднання.

З огляду на поширення масонства в середні століття, з великою часткою впевненості можна припустити, що членами таємного товариства були деякі судді, які і привнесли цей ритуал в цивільний процес.

Ще кілька версій першого використання молотка судді

Появу молотка в судовому засіданні пов’язують і зі скандинавами. Вікінги уособлювали молот з Тором — богом грому і блискавок. За їхніми уявленнями грізний Тор панував над простими смертними і потойбічними силами, тримаючи в руках молот. Надалі цей символ могутності став уособлювати судову владу.

Оригінальна і наступна версія. В середні віки в деяких графствах, підсудних били по голові залізним молотком. Важко зараз говорити, що було причиною для подібних ударів, але факт в тому, що багато підсудних не доживали до кінця процесу. Через деякий час зарплата суддів стала залежати від кількості засуджених, і вони почали  застосовувати дерев’яні молотки, а ще через пару століть стали стукати ними по столу, а не по головах нещасних підсудних.

Безумовно, все це версії, але як ми бачимо, причин для появи молотка в руках судді, існувало чимало.

Символ влади?

Офіційно судовий молоток не є символом судової влади.

Це скоріше образ, що уособлює справедливість і порядок судового засідання. Цей образ сформувався під впливом голлівудської кінопродукції і вітчизняних телеканалів. Для американського глядача з більшості штатів, наявність молотка в руках судді це не оригінальний задум режисера, а справжня правда життя. Практика звернення до судових інстанцій дуже поширена. Американці звертаються до суду з приводу чи без, і практично у всіх штатах одним із символів судової влади є судовий молоток.

На думку деяких експертів, образ судді в мантії без молотка не виглядає цілісним.

Джерело: The Question