Слухай українське: музика, подкасти та аудіокниги
З кожним роком кількість українського контенту збільшується. Це стосується книг, музики, ЗМІ, фільмів тощо. Ми вирішили зібрати аудіофайли з українським контентом в одному дописі.
Дисклеймер: Цю статтю ми готували ще у 2019 році та вона досі не втратила свою актуальність. Ми вирішили її оновити, додавши новеньких проєктів. Слухаймо українське ??
Музика
Кількість українських виконавців не може не вражати та захоплювати одночасно. Звісно, приємно, що не тільки кількість, а й якість музики постійно зростає. Більше того, українськими виконавцями охоплюються нові напрямки у музиці.
Руслан Белзюк створив масштабну базу українських виконавців в популярних легальних сервісах прослуховування музики, таких як Apple Music, Google Play та Spotify.
Список хоча доволі значний, проте, звісно, неповний. Чимало українських виконавців та гуртів згадані й користувачами в коментарях, деякі з них уже додані до списку.
Переглянути добірку виконавців можна за посиланням. Вона допоможе вам легко та швидко наповнити свої плей-листи якісною українською музикою.
Радіо
Українські радостанції давно перестали сприйматись тільки як джерело музики ат беззмістовних розмов. Авторські програми та подкасти, в яких піднімаються важливі суспільні, психологічні та політичні теми — це те, що повертає популярність радіостанціям та привертає більшу уваги слухачів.
- Urban Space Radio
Urban Space Radio – онлайн-радіо, робота якого кипить у громадському ресторані Urban Space 100 в Івано-Франківську. На радіо постійно з’являються нові програми, у яких розкриваються важливі побутові та особисті питання зі сфери психології та стосунків, міського планування та культурного життя, грошей, моди та музики.
- Радіо «Сковорода»
Перейшовши на сайт радіо, в окремому розділі можна знайти чималу добірку подкастів та програм. Вони присвячені музиці, пізнанню себе, маркетингу, подорожам, є подкасти про стратегії розвитку міст, екологію та багато іншого. Записана також серія відвертих розмов із відомими людьми, інтерв’ю.
Доступно: сайт
- Old Fashioned Radio
Old Fashioned Radio – це великий мультимедійний проект, який поставив собі за мету популяризацію джазу в Україні. Онлайн-радіостанція має чотири потоки, на яких звучать джаз і блюз, фанк і соул, рок і сучасна українська музика.
Окрім цього є й окремі програми, присвячені музиці. Наприклад, літературний критик Євгеній Стасіневич обговорює культурні новинки тижня, Олексій Коган створює музичні добірки — тут багато цікавого.
- Радіо «Скорбота»
Це депресивно, сумно та іронічно. Хоча, насправді, ні. Автором «Скорботи» став актор Львівського театру ім. Леся Курбаса Василь Колісник. Він меланхолійним голосом розповідає про смуток, абстрактні проблеми та світ скорботи, а ще записує цікаві розмови, і все це з нотками іронії та під хорошу музику.
Доступно: Soundcloud
- Радіо «Аристократи»
На онлайн-каналі «Аристократів» є багато тематичних випусків. Наприклад, авторський подкаст журналіста Івана Яковини, який розглядає актуальні політичні та економічні питання, авторська музична програма ді-джея Влада Буйвола чи Олексія Когана, в якій український джазмен проводить слухачам екскурсії у світ джазу. Ведучими шоу також є Влад Фісун, Даша Коломієць, Юрій Марченко, Ольга та Анна Дацюк та інші.
Доступно: Soundcloud, сайт
Подкасти
- Акустика Тіней
Цей подкаст підготований журналісткою та поетесою Іванною Шкромидою. Вона розповідає про літературу загалом та про класиків світової літератури зокрема: Буковскі, Гемінґвей, Камю, Гессе та ін. Подкасти присвячені їх біографічним даним, цікавим фактам з їхнього життя. Вони поєднані з коментарями літературознавців та музикою відомих виконавців: Pink Floyd, Radiohead, Moderat.
Доступно: mixcloud, iTunes, Soundcloud
Відеолекторій WiseCow створений у форматі безкоштовної освітньої платформи, яка містить розділи з тематичними курсами, у кожному з яких по 10 відео та 10 додаткових матеріалів.
Згодом лекції про літературу, кіно та історію випустили також у форматі аудіо. Тут можна знайти курси про журналістику, золоті часи Голлівуду, історії про проблеми культових письменників з алкоголем, історію українського кінематографа та інші.
Доступно: iTunes, Soundcloud
- Куншт
Науково-популярний журнал «Куншт» пише про те, як наука визначає наше життя: від повсякденних до глобальних змін. Автори видання доводять, що наука може бути цікавою та зрозумілою для кожного. Окрім текстових матеріалів створено кілька подкастів: про природу емоцій, кольори, кохання тощо. Ці подкасти доступні на сайті.
А ще є кілька історій про жінок-вчених: Марію Склодовську-Кюрі, Лізу Майтнер, Розалінд Франклін та про жінок в NASA. Усі вони зробили неймовірні відкриття та займались наукою у час, коли про гендерну рівність можна було тільки мріяти. Ці подкасти можна прослухати в Soundcloud.
- WAS.MEDIA
Ця серія подкастів піднімає цікаві питання, про які іноді й не замислюєшся навмисне: яка людина на смак, хто був першим українським тревел-блогером, якими були правила чумацького життя тощо. Частина записів доступна російською мовою.
Доступно: Soundcloud, iTunes
- Медіа Практики
Це подкаст проєкту The Ukrainians, який побудований у форматі розмови із відомими журналістами, редакторами, медійниками, які запустили в Україні такі інформаційні платформи, видання та проєкти, як: La Boussole, Zdatni, Platfor.ma, Comma, The Devochki тощо. Вони діляться досвідом, розповідають про факапи та дають поради у сфері медіа.
Доступно: Soundcloud
- Подкасти КМБС
Подкаст Києво-Могилянської Бізнес Школи створений у форматі коротких аудіоінтерв’ю із її викладачами. Записи будуть особливо цікавими для тих, хто хоче відкрити та розвивати власний бізнес, вивести його на новий рівень, проте й будь-кому, хто зацікавлений у питаннях власного розвитку, теж буде що послухати. У подкасті розглянуті такі теми, як: «Бірюзові організації. Принципи та практики холакратії», «Як HR має розшифрувати потреби бізнесу?», «Партнерство в бізнесі» тощо.
Доступно: mixcloud
- 5Books
Вінницька медіатека «5books» запустила свій подкаст, присвячений культурним подіям Вінниці та Львова. Серед записів також є студійні розмови і авторські програми Олександра Мельника. Подкаст уже не оновлюється, проте у списку доступно чимало цікавих дописів. Серед тем — українська література, письменництво, перекладна література та український книжковий бізнес. Тривалість одного запису коливається від 15 хвилин до двох годин.
Доступно: Soundcloud
8. Звісно, наш подкаст Lойер’s Secrets. Ось тут всі випуски.
Ми вибрали найбільш відомі та масштабні проєкти, проте їх є набагато більше і переглянути, а головне прослухахти усі можна на сайті Podcaster — портал українських подкастів.
Аудіокниги
1. В Україні вже понад рік існує онлайн-бібліотека аудіокниг українською мовою під назвою «Слухай».
У ній зібрано понад 100 книг та віршованих творів. Серед них: аудіокниги класичної української прози та поезії, що входять до шкільної програми, а також твори відомих сучасників. Останні самі зачитують власні твори, що дає можливість більш глибоко відчути зміст кожного рядка. До озвучування інших книг долучились теле- і радіоведучі, актори театру та кіно, музиканти. Зокрема, Валерій Харчишин, Даша Астаф’єва, Павло Зібров та Євген Галич.
Переглянути проєкт можна за посиланням.
2. Ще один проєкт з аудіокнигами українською запустили у формі мобільного додатку. Він має назву «Абук».
У додатку доступні книги сучасних авторів: Сергія Жадана, Юрія Андруховича, Василя Шкляра, Любка Дереша, Сергія Лойка та Люко Дашвар. Крім цього, проект додав аудіоверсію хрестоматії для підготовки до ЗНО з української літератури, упорядкованої Олександром Авраменком.
Аудіокниги начитують самі автори, диктори або актори театру та кіно.
Мобільний додаток доступний в Google Play та App Store.
3. Команда «Суспільного телебачення» представила проект аудіоказок, записаних українськими зірками.
Тепер українською можна слухати не тільки книги для дорослих, а й дитячі казки. До цього проекту також долучились відомі українські зірки — Андрій Хливнюк, Сергій Жадан, Саша Кольцова та інші. Відомі українці зачитали для проекту 250 казок.
Ілюстрації до них створені Женею Гайдамакою. Казки можна безкоштовно прослухати на сайті.
4. SOUND-BOOKS — аудіокниги онлайн українською безкоштовно.
Проєкт був започаткований в березні 2022 року, на тлі масштабної війни проти України.
“Багато людей після цих подій переходять на українське, і в мене був у планах руснявомовний проєкт такого ж плану, а потім виникла ідея відмовитись від всього російського, і я вирішив робити українськомовне. В майбутньому будуть книги і англійською мовою, версія для поганозорих”, — коментує засновник проєкту.
Якщо у вас є канали, які ми не вказали, сміливо залишайте коментарі і ми доповнимо нашу добірку!