Розгін демонстрації, що фактично закінчилась, є непропорційним втручанням у право


AP Photo/Kostas Tsironis

ЄСПЛ констатував факт порушення статті 3 (заборона нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження) Конвенції у розгоні демонстрантів, які вже розходилися.

Прес-реліз рішення у справі «Килиджи проти Туреччини» (№ 32738/11) оприлюднено на офіційному сайті суду, передає інформаційний ресурс «ECHR.Ukrainian Aspect».

Близько двохсот членів різних професійних спілок зібралися в одному з районів Стамбулу і почали рухатися до місця проведення П’ятого всесвітнього водного форуму, аби висловити свою незгоду з комерціалізацією та приватизацією води.

Поліція попросила протестувальників зробити свої заяви на місці, аби не блокувати рух. Демонстранти погодилися, але коли вони зробили свої заяви і почали розходилися, поліція застосувала фізичну силу.

Один з учасників, Кадрі Килиджи, був поранений гумовою кулею у спину. Наступного дня він подав скаргу до прокуратури, зауваживши про застосування до демонстрантів кийків, сльозогінного газу та зброї з гумовими набоями. Він стверджував, що в його спину потрапила одна з куль і він вдихнув сльозогінний газ. Скаржника оглянув судово-медичний експерт, задокументував почервоніння та синці.

За версією поліції, коли демонстранти розходилися, певні особи заблокували маршрути і попрямували в місце проведення форуму, а деякі з них кидали різні предмети співробітників поліції. Команда швидкого реагування спочатку захищала себе щитами, а потім використала водомети.

Прокуратура закрила провадження у справі, а оскарження рішення у суді виявилося безуспішним.

На непропорційне та необґрунтоване застосування сили співробітниками поліції Килиджи поскаржився до ЄСПЛ, де констатували факт порушення статті 3 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод та призначили справедливу сатисфакцію у розмірі 5000 євро.

З текстом прес-релізу рішення у справі «Килиджи проти Туреччини» (№ 32738/11) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та директора АБ «Дроздова та партнери» Олени Дроздової можна ознайомитися за посиланням.