Постанову про адмінарешт можна оскаржувати в апеляції, — КСУ


Конституційний Суд України визнав неконституційними положення Кодексу про адміністративні правопорушення щодо набрання законної сили з моменту винесення постановою суду про застосування адміністративного арешту. Відповідно постанова про арешт може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Відповідне Рішення за конституційним поданням Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини  було ухвалено 23 листопада 2018 року.

Рішенням визнано такими, що не відповідають Конституції України:

  • положення частини першої статті 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі — Кодекс), яким встановлено, що постанови про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 цього кодексу, набирають законної сили з моменту їх винесення;
  • положення статті 326 Кодексу, яке передбачає, що постанова районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду (судді) про застосування адміністративного арешту виконується негайно після її винесення.

Ці норми втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

У висновку КСУ вказав на те, що набрання законної сили постановами про застосування адмінарешту та виконанні цих постанов до закінчення строку на їх апеляційне оскарження не має такої суспільної необхідності, яка виправдовувала б пов’язане з цим обмеження прав на судовий захист та апеляційний перегляд справи, більше того, таке обмеження не узгоджується з принципом верховенства права, не відповідає критеріям розумності, пропорційності, обґрунтованості.

Таким чином, положення частини першої статті 294, статті 326 Кодексу, якими передбачено, що постанова районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду (судді) про застосування адміністративного арешту набирає законної сили в момент її винесення та виконується негайно, встановлюють обмеження прав на судовий захист та апеляційний перегляд справи, гарантованих частиною третьою статті 8, частинами першою, другою статті 55, пунктом 8 частини другої статті 129 Конституції України.

Рішення Конституційного Суду України є обовʼязковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено.

Джерело: Ти і Право