Пенсійна реформа може спровокувати масове звільнення суддів


Пенсійна реформа прийнята лише в першому читанні і в багатьох виникає питання, чи не буде так, що фінальний варіант закону буде сильно відрізнятися від того, який запропонував Кабмін? Адже часто виходить так, що до Верховної Ради подають спочатку законопроект з одним змістом, а в підсумку приймається закон з абсолютно іншими нормами.

Деякі українці побоюються того, що буде підвищено пенсійний вік, а деякі категорії пенсіонерів, такі як судді, сподіваються, що спеціальні пенсії все-таки не скасують. Однак, такі побоювання і надії, швидше за все, є марними.

За пенсійну реформу 13 липня 2017 року в першому читанні проголосувало 282 народних депутати, представники більшості депутатських груп і фракцій, а також частина незалежних депутатів.

Тоді ж було прийнято рішення доопрацювати реформу разом з усіма зацікавленими сторонами. Але уряд має декілька базових принципів, від яких він не відійде ні за яких обставин.

Реформа буде проведена без підняття пенсійного віку. Вже з жовтня пенсії зростуть для 9 мільйонів пенсіонерів і буде скасований податок на пенсії для працюючих пенсіонерів. Надалі пенсії перераховуватимуться автоматично.

Крім того, будуть введені прозорі і однакові для всіх умови виходу на пенсію, ліквідовано дефіцит Пенсійного фонду, щоб забезпечити ресурс для подальшого зростання пенсій. Уряд почав пенсійну реформу, щоб відновити соціальну справедливість для людей похилого віку та дати можливість забезпечити гідну старість нинішньої молоді. Ці принципові позиції уряд буде відстоювати.

Також уряд буде відстоювати скасування діючих привілеїв в призначенні пенсій, і відновлювати спецпенсії, звичайно ж, не будуть.

Призначення пенсій за вислугу років буде здійснюватися тільки для військовослужбовців.

Станом на 1 січня 2017 спеціальні пенсії отримують 2694 судді. Середній розмір пенсії становить 21 963 гривень. Щорічно держава витрачає майже 60 мільйонів гривень на виплату спеціальних пенсій суддям.

В умовах проведення АТО і враховуючи, що розмір пенсій суддів істотно вище пенсій інших категорій пенсіонерів, уряд вважає, що спеціальні пенсійні режими слід ліквідувати. Адже після підвищення заробітної плати суддям та державним службовцям цілком логічним виглядає питання ліквідації інших пільг і перехід до загальних страхових принципів. Тому уряд пропонує ввести єдині підходи до призначення пенсій, коли враховується не професія, а тільки рівень заробітної плати і страхового стажу.

Спеціальні пенсії, які вже призначені, будуть виплачуватися і надалі. Зміни торкнуться лише пенсіонерів, які будуть виходити на пенсію після вступу в силу відповідного закону.

З огляду на те, що судова реформа просувається дуже повільно, а в судах катастрофічно не вистачає суддів, дана ініціатива уряду може тільки погіршити ситуацію і судді продовжать масово йти у відставку.

Автор: Ігор Тучковський