Судова реформа приречена на успіх: Чи так це?

Судова реформа приречена на успіх! Назад шляху немає!

Можливо це гучні слова, але судова система вже не буде такою, як була ще 3 роки тому. Я бачу чіткі передумови, що в результаті судової реформи система правосуддя буде більш доступною, більш справедливою ​​і більш зручною для кожного.

Що вже змінилося?

1. Я спостерігаю явне зменшення корупції в судах. У 2005-2008 роках за гроші можна було купити будь-яке рішення, не потрібні були ніякі особливі юридичні обґрунтування, деякі судді могли на «біле» написати «чорне» і так як була відсутня автоматизована система розподілу справ, вони потрапляли саме до тих суддів, до яких було необхідно. Зараз навіть середньостатистичні юристи говорять, що якщо є хороша правова позиція, дуже величезна ймовірність перемогти в суді, навіть якщо опоненти намагатимуться використовувати корупційні зв’язки. І це є результатом судової реформи.

2. У системі залишилися ще недобросовісні судді, але в процентному співвідношенні їх не більше, ніж недобросовісних лікарів, поліцейських, вчителів і так далі. І найважливіше, в «патріотичних» і «антикорупційних» громадських організаціях недобросовісних учасників в процентному співвідношенні набагато більше, ніж в судовій системі. Але судова система явно проводить очищення в своїх рядах.

3. Конкурс до Верховного Суду. Ніколи Україна не бачила такого справедливого конкурсу. Без професійних знань і чистої репутації у кандидатів не буде шансів, вся інформація публікується у відкритих джерелах, в тому числі і відеозаписи всіх співбесід. Якщо так і буде тривати, у всіх судах залишаться тільки найдостойніші.

4. Співпраця судів і ЗМІ. Величезний прорив від законсервованої радянської системи судоустрію до надвідкритої. Таких компонентів як реєстр судових рішень, електронний суд, е-декларування, судді-спікери і прес-секретарі можливо ми не знайдемо в найбільш просунутих країнах світу.

Що буде скоро?

1. Процедура медіації за допомогою судді. Унікальна і дуже прогресивна практика Західних країн, яка дає можливість вирішувати суперечку шляхом примирення сторін.

2. Електронний суд. Можливість вести судовий процес за допомогою електронного кабінету. Зручніше знайомитися зі справою, отримувати і подавати всі процесуальні документи.

3. Наказове провадження в господарському процесі. Унікальна можливість отримувати швидко виконавчий документ у разі відсутності спору.

4. Можливість стягувати витрати на юристів в разі перемоги в судовому засіданні. Зараз нібито така можливість є, але вона практично не відповідає реальним витратам і дуже формалізована.

З цього всього я можу чітко констатувати, що ми рухаємося в правильному напрямку, і наші діти будуть жити в цивілізованій європейській країні.

__________

Редакція може не поділяти думки авторів у розділі «блоги».