Нову процедуру стягнення заборгованості зі сплати аліментів пропонують удосконалити
У Верховній Раді України зареєстрували черговий законопроект, який стосується стягнення заборгованості з неплатників аліментів.
Про це повідомляє «Українське право».
Автор законодавчої ініціативи вказує, що після набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів № 2234-VIII під час застосування його положень у конкретних виконавчих провадженнях було виявлено ряд недоліків.
Надійшла велика кількість звернень від громадян, які вказують на такі недоліки, зокрема відсутність механізму тимчасового позбавлення боржників у керуванні механічними та водними транспортними засобами, оскільки нововведення мають скоріш декларативний характер і не мають конкретних механізмів впливу на боржника та захисту прав дитини.
Заявники повідомляють, що боржники продовжують керувати різними транспортними засобами, адже у разі відсутності у боржника транспортного засобу, зареєстрованого на його ім’я, майже неможливо вилучити у нього посвідчення водія, оскільки пошук за номером авто за допомогою автоматичних систем не є можливим.
Також надходять звернення, в яких заявники повідомляють, що боржник понад вісім місяців не сплачує аліменти, продовжує переховуватись у той час як його дитина не забезпечена найнеобхіднішим. Тим часом злісний неплатник використовуючи своє посвідчення капітана річкового судна займається тим, що катає багатіїв по Дніпру.
Так, чинним законодавством не врегульовано порядок виконання постанов про встановлення тимчасових обмежень щодо боржника. Зокрема, не визначено механізм вилучення посвідчення, яке підтверджує право, щодо якого встановлено обмеження. За таких умов виконання постанови поставлене в залежність від випадкових обставин, коли факт продовження користування боржником відповідним правом може бути виявлений.
Тому законопроектом визначається порядок виконання постанов про встановлення тимчасових обмежень прав шляхом зобов’язання боржника здати посвідчення, яке підтверджує відповідне право.
У разі невиконання боржником вимоги виконавця здати відповідне посвідчення, передбачається звернення виконавця до суду з поданням про винесення ухвали про розшук та привід боржника та встановлюється адміністративна відповідальність боржника за невиконання вимоги виконавця щодо здачі документа, що посвідчує відповідне право.
Також проектом також посилюється кримінальна відповідальність за ухилення від сплати аліментів та визнається злісним ухиленням від сплати аліментів невиконання вимог виконавця (в тому числі щодо виконання постанови про встановлення тимчасових обмежень щодо боржника).