Хабар за іспит або навчання: хто несе відповідальність перед законом


Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Миколаївській області надав законодавчі роз’яснення щодо питання хабарництва у навчальних закладах та відповідальності за ці злочини.

Насамперед, необхідно чітко розуміти що ж таке хабар. Отже, згідно Кримінального кодексу України, хабарем називається незаконна винагорода матеріального характеру. Але це не означає, що хабар вимірюється виключно грошима. До цього поняття відносяться також документи, які надають право на отримання майна, користування ним або право вимагати виконання зобов’язань, будь-які дії майнового характеру, наприклад, передача майнових вигод, відмова від них, відмова від прав на майно, безоплатне надання послуг майнового характеру, санаторних чи туристичних путівок, проведення будівельних чи ремонтних робіт та інші, які можуть коштувати грошей.

Слід зазначити, що послуги, пільги і переваги, які не мають матеріального змісту, наприклад, похвальна характеристика чи виступ у пресі, надання престижної роботи, інтимний зв’язок, не можуть визнаватися предметом хабара. Одержання такого характеру послуг, пільг чи переваг може розцінюватися як некорислива зацікавленість при зловживанні владою чи службовим становищем.

Головне, що треба знати й усвідомлювати особі, яка потрапила у ситуацію з неправомірною вигодою: відповідальність за хабар несуть дві сторони – і та, що дає, і та, що його отримує. Отже, студент, який платить за іспит чи навчання викладачу (не службовій особі) несе кримінальну відповідальність. Покарання за такі дії може становити від 100 неоподатковуваних  мінімумів доходів громадян  до позбавлення волі до трьох років.

Відповідно до Закону, особа, яка вчинила зазначені протиправні дії, а також дії передбачені статтями 368—3, 368—4, 369, 369—2 Кримінального кодексу України звільняється від кримінальної відповідальності якщо:

  • встигне до того, як інформація про злочин з інших джерел стане відома органам або службовій особі які згідно із законом наділені правом повідомляти про підозру, добровільно заявить про те, що сталося;
  • активно сприяла розкриттю злочину.

У свою чергу, викладач, який прийняв пропозицію чи обіцянку, або отримав неправомірну вигоду несе відповідальність за ч.3 статті 354 Кримінального кодексу України, а у разі вимагання такої вигоди за ч.4 вказаної статті. Покарання за такі дії передбачає до 3 років позбавлення волі.

Ситуація ускладняється якщо хабар пропонується керівництву навчального закладу (службовій особі). У такому випадку відповідальність передбачена статтею 369 Кримінального кодексу України. Санкція цієї статті передбачає покарання до 10 років позбавлення волі з конфіскацією майна.

Зі свого боку, кримінальна відповідальність за прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою передбачена статтею 368 Кримінального кодексу України. За скоєння злочину передбаченого цією статтею керівництво навчального закладу може провести за гратами  12 років.

Отже, для того, щоб не зазнати неприємностей та відповідальності перед законом, а також уникнути покарань, студентам у жодному разі не слід давати хабара. У випадку, коли є факт вимагання неправомірної вигоди з боку викладача, студенту необхідно звернутись до органу студентського самоврядування або профспілки вищого навчального закладу та повідомити про це керівництво вузу. За можливості, треба зробити докази, наприклад, аудіо-, відеозапис, свідчення друзів. Крім того, про факт вимагання хабара слід написати заяву у поліцію за місцем находження вищого навчального закладу. Після цього, за справу візьмуться представники правоохоронних органів.