Борги після розлучення: хто оплачує, як діляться і в якому випадку ви не повинні платити?


За час спільного життя подружжя часто звертаються за матеріальною допомогою в банк. Купівля житла, меблів, автомобіля або нестача грошей спонукають брати кредит. Після розлучення перед парою виникає безліч питань з приводу поділу майна. Ділити доводиться як майно, так і борги.

Асоціація «Податки України» пояснила, хто оплачує борги по кредиту після розлучення і як розділити правильно кредит.

Коли не потрібно ділити і платити?

Якщо борги належать одному з подружжя на праві приватної власності, то про розділ мова йти не може. Борги не є загальними в тому випадку, якщо:

  • нажиті до моменту вступу в шлюб;
  • придбані за час шлюбу, але за особистим бажанням;
  • спадкові;
  • пов’язані з приватизацією житла або земельної ділянки;

У цих випадках борг виплачує той, хто його брав.

Як ділиться кредит між подружжям, які розірвали шлюб?

Існує два види кредитів:

  • сімейні — якщо кредит витрачений на загальні потреби і цілі;
  • особисті — не пов’язано із внутрішньосімейними відносинами або придбані потай один від одного.

У Сімейному кодексі України сказано, що майно або борги, які подружжя нажили за час шлюбу, вважаються спільною власністю і при розлученні діляться порівну. Однак особисті кредити кожна сторона виплачує самостійно.

На практиці виникають ситуації, коли одна сторона не інформує іншу про особисті борги, і щоб уникнути відповідальності вважає «секретні» борги сімейними. В такому випадку довести суду, що друга сторона не має до них ніякого відношення, вкрай складно.

Що виплачує той з подружжя, у якого залишаються діти?

Якщо після розлучення у одного з подружжя на утримання залишаються неповнолітні діти (або одна дитина) — суд може зменшити суму виплати по кредиту для того, з ким залишаться діти.

Як виплачується іпотека після розлучення?

Якщо іпотека оформлена на квартиру, в першу чергу попередьте кредитора про розлучення.

Як вирішують проблему в цьому випадку?

  • відповідальність за погашення лягає на обох — банк вносить коректування в іпотечний договір, де вказує суму для кожної зі сторін;
  • закріплення іпотеки за одним з подружжя — кредитор переоформляє договір на одного члена сім’ї, а другий звільняється від оплати і втрачає право вимагати частину майна;
  • продаж квартири — гроші діляться порівну.

Юристи рекомендують перейняти європейську практику підписання шлюбних контрактів, щоб уникнути можливого і, як правило, болісного судового розгляду. Угода дозволить свідомо розподілити майно і борги за взаємною згодою подружжя.