В Україні запустять проект з реабілітації неповнолітніх злочинців без винесення вироку
Під головуванням Міністра юстиції Павла Петренка та Генерального прокурора Юрія Луценка пройшла міжвідомча нарада, в ході якої було підписано наказ про запуск пілотного проекту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину».
На першому етапі він діятиме у 6 регіонах: Донецькій, Львівській, Луганській, Миколаївській, Одеській та Харківській областях.
Проект передбачає для дітей, які вперше вчинили злочин легкої або середньої тяжкості, замість притягнення до кримінальної відповідальності можливість пройти програму відновлення та уникнути покарання.
Ми говоримо про те, щоб дитина, яка в силу багатьох життєвих обставин переступила через закон, отримала шанс повернутися до нормального життя. Щоб дитина, яка є підозрюваною, менше спілкувалася з правоохоронцями і слідчими, і більше спілкувалася з юристами і психологами. Щоб дитина не стала частиною кримінального світу і не вчинила в майбутньому набагато важчий кримінальний злочин, — наголосив очільник Мін’юсту.
Він нагадав, що міністерство разом з партнерами вже має успішний досвід запуску системи пробації для неповнолітніх, які отримали судові вироки.
Близько 1000 неповнолітніх, які мали вироки судів, не пішли до в’язниць, а пройшли через пробаційні програми. 98% з цих дітей повторно не вчинили злочин. Я переконаний, це найкращий стимул для того, щоб запустити цей проект, який дасть можливість ще на більш ранніх стадіях працювати з дитиною, — зазначив Міністр юстиції
Перший заступник Міністра юстиції Олена Сукманова зазначила, що у рамках ініціативи прокурор зможе запропонувати неповнолітньому, який вперше обвинувачується у вчиненні неважкого злочину, пройти процедуру відновлення. Тобто – примиритися з потерпілим за участі адвоката системи безоплатної правової допомоги, який виступатиме у ролі посередника. Процедура передбачає визнання своєї провини, відшкодування збитків потерпілому, і зобов’язання обвинуваченого пройти певну процедуру відновлення, а саме – протягом певного часу відвідувати заняття з психологом, тренінги, працювати з корпоративними наставниками тощо.
Вона наголосила: головна мета проекту – дати шанс дитині уникнути покарання і не йти далі по життю із тавром судимості.
За словами Генерального прокурора України Юрія Луценко, ключові умови участі неповнолітнього у цій програмі – це наявність потерпілої сторони, вчинення неповнолітнім вперше злочину невеликої або середньої тяжкості, яких лише за минулий рік по всій країні було зафіксовано 2,5 тисячі, визнання неповнолітнім своєї вини і згода неповнолітнього і потерпілого взяти участь у цій програмі.