Знай свої права: 5 онлайн-курсів про права людини та основи юридичної науки


В Україні вже розпочата програма, яку тепер тільки поглиблюють, щодо забезпечення правової свідомості громадян і подолання нігілізму, який панує в суспільстві.

Побутує думка, що саме незнання громадянами своїх прав, свобод та обов’язків, а також можливостей та методів захисту та відновлення порушених прав, не дає їм можливості контролювати дотримання цих прав державою та запобігати порушенням та зловживанням своїми правами та обов’язками з боку державної та місцевої влади, керівників підприємств, організацій та установ, інших громадян.

Саме ставлячи таку проблему за основу, були створені онлайн-курси, які надають доступ до базових знань щодо політики, юриспруденції, основних прав та свобод громадян, розповідають доступно та зрозуміло про можливості захисту їх у разі порушення.

Ми обрали 5 таких освітніх програм, які в сукупності дадуть хорошу базу для розуміння цих важливих питань:

1. Я маю право!

Посилання: http://pravo.minjust.gov.ua/

Правопросвітницький проект «Я маю право!» запустило Міністерство юстиції.

На сайті можна отримати актуальну інформацію про проект, свіжі новини та контакти, куди звернутись у випадку порушення прав українців.

Вже зараз на порталі можна дізнатися, як правильно поводитись, коли хтось намагається відібрати майно чи бізнес, що робити, якщо за навчання чи складення іспиту вимагають хабара, як можна вирішити спір без звернення до суду, як правильно оформити договір оренди землі, як оформити нарахування субсидій та які наслідки виникають у разі несплати аліментів.

Регулярно на сайті з’являтимуться нові матеріали щодо актуальних запитань.

2. Європейський механізм захисту прав людини

Посилання: https://courses.ed-era.com/

Цей курс має на меті ознайомити його слухачів з темою захисту прав людини через призму основних положень Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ). Він буде цікавим та корисним для кожного, адже отримані знання ви зможете застосувати не лише у професійній правничій сфері, а й у повсякденному житті.

Автори курсу роблять акцент на доступності курсу, сприянні розвитку громадянського суспільства. Цикл безкоштовних онлайн-лекцій про права людини, розроблених Координатором проектів ОБСЄ в Україні, запустила студія онлайн-освіти EdEra.

3. Правова абетка

Посилання: https://hromadskeradio.org/

Громадське радіо створило проект «Правова абетка», який покликаний пояснити простою мовою складні юридичні колізії і терміни. Програма виходить за підтримки мережі громадських приймалень та Центру стратегічних справ Української Гельсінської спілки з прав людини.

Автори та ведучі – юрист-аналітик Центру стратегічних справ Олена Сапожнікова та журналіст Олег Шинкаренко приймають гостей, які зрозуміло та детально відповідають на питання щодо юридичних термінів, актуальних подій в Україні та світі, роз’яснюють права та дають поради.

4. Курс лекцій «Громадянська освіта»

Посилання: https://prometheus.org.ua/

Цикл курсів для всіх, хто хоче дізнатися як побудувати процвітаючу, справедливу і успішну Україну. Сюди входять курси, що містять базові знання із економіки, урбаністики, державної політики, боротьби із корупцією, питання гендерної політики та основи лобіювання.

Усі курси доступні на сайті та можна прослухати у будь-який зручний для вас час, виконуючи завдання після кожної лекції для кращого розуміння та засвоєння інформації.

5. Людина та держава. Правила гри

Посилання: https://courses.ed-era.com/

Ще один базовий курс від студії онлайн-освіти EdEra. Даний онлайн-курс допоможе зрозуміти логіку суспільних процесів і з’ясувати, як працює держава та право. Під час курсу ви можете ознайомитися із концепцією прав людини та механізмами захисту прав, дослідити систему міжнародного правосуддя та окремі міжнародні організації.

Іванна Мельничук