Зміни до КПК щодо обов’язкової відеофіксації обшуків набули чинності


7 грудня набув чинності Закон № 2213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення дотримання прав учасників кримінального провадження та інших осіб правоохоронними органами під час здійснення досудового розслідування».

Інформує «Українське право».

Зміни до Кримінального процесуального кодексу передбачають обов’язкову відеофіксацію процесу обшуку. Без наявності таких записів отримані докази визнаватимуться недопустимими. При цьому і сторона захисту отримує право фіксувати процес обшуку.

Також запроваджується відеозапис судового засідання, на якому ухвалюватиметься рішення про проведення обшуку, проте ця норма запрацює лише з 2019 року.

Адвокати підприємства отримують право залучатися до обшуку на будь-якій його стадії. Докази, отримані під час обшуку, на який не було допущено захисника, так само визнаватимуться недійсними, якщо адвокат доведе в суді факт недопущення до участі в обшуку.

Закон забороняє вилучення оригіналів фінансово-господарської документації, комп’ютерної техніки, серверів та мобільних телефонів суб’єктів підприємницької діяльності. Також він передбачає заборону повторного порушення закритих кримінальних проваджень та забезпечує розумні строки провадження кримінальної справи.

Особи, права яких обмежуються, отримують право оскаржувати бездіяльність слідчого та вносити клопотання про застосування розумних строків провадження. Разом з тим представники бізнесу отримають право на підтвердження реєстрації кримінальної справи протягом 24 годин з моменту внесення відомостей до реєстру досудових розслідувань.

Ще однією важливою новелою Закону є створення урядом комісії, до складу якої увійдуть правозахисники, представники бізнес-асоціацій та органів державної влади, яка розглядатиме завершені справи і даватиме оцінку законності діям правоохоронців щодо представників бізнесу.