Земля під лісосмугами: оренда та передача у постійне користування


Віталій Соловей

заступник директора – начальник управління земельних відносин юридичного департаменту Дніпропетровської обласної державної адміністрації


Законодавчі новації та нюанси оренди й передачі  у постійне користування земель під лісосмугами, які обмежують масив земель сільськогосподарського призначення.

Сьогодні в Україні земельні ділянки під лісосмугами знаходяться в незадовільному стані. Не в останню чергу, через відсутність професійного нагляду, неналежне використання та невизначений статус. 

Раніше полезахисні лісосмуги відносилися до земель лісогосподарського призначення. Проте закон № 2498-VIII запровадив низку змін до Земельного кодексу України. Зокрема, щодо надання у постійне користування або в оренду земельних ділянок під полезахисними лісовими смугами, які обмежують масив земель сільськогосподарського призначення. Крім того, зміни  визначають правовий статус полезахисних лісових смуг.

Отже, земельні ділянки під полезахисними лісовими смугами, які обмежують масив земель сільськогосподарського призначення, з 1 січня 2019 року не належать до земель лісогосподарського призначення, а стають комунальною власністю.

Вони передаються у постійне користування державним або комунальним спеціалізованим підприємствам,  або в оренду фізичним та юридичним особам.

Обов’язковим є включення до договору оренди землі умов щодо утримання та збереження таких смуг і забезпечення виконання ними заходів, спрямованих на забезпечення докорінного поліпшення земель, а саме використання ґрунтозахисних та інших властивостей захисних лісових насаджень.

Звертаю увагу, що мова йде лише про ті лісосмуги, які обмежують масив земель сільськогосподарського призначення

А тому про лісосмуги, які розташовані вздовж доріг, річок, земель несільськогосподарського призначення, чи посеред єдиної земельної ділянки сільськогосподарського призначення – мова не йде.

Правила утримання і збереження лісових смуг, що розташовані на землях сільськогосподарського призначення, встановлює Кабінет Міністрів України. На жаль, зараз  існує лише проєкт постанови, який ще не прийнятий.

Крім цього, передбачається обов’язкова інвентаризація земельних ділянок. Без неї неможлива передача їх в оренду чи постійне користування, а взяття на облік місцевими радами без інвентаризації носитиме формальний характер. 

Інвентаризація буде платною та проводитиметься суб’єктами господарювання, які мають необхідні ліцензії. А замовниками проєктної документації можуть бути органи державної влади, органи місцевого самоврядування, землевласники , а також землекористувачі.

Зауважу, що надання в оренду земельних ділянок під полезахисними лісовими смугами, що обслуговують масив земель сільськогосподарського призначення, здійснюється без проведення конкурсу.

Земельна ділянка передається в оренду на підставі рішення органу місцевого самоврядування.

Етапи надання в оренду земельних ділянок під полезахисними лісовими смугами:

  1. Особа, яка бажає отримати ділянку в оренду, звертається до органу місцевого самоврядування з клопотанням про надання дозволу на розроблення проєктної документації.
  2. Потім вона  укладає договір із землевпорядною організацією, яка розробляє проєктну документацію. 
  3. Після чого знову звертається до органу місцевого самоврядування з клопотанням про погодження проєкту відведення та отримує рішення про передачу в оренду. 
  4. Лише після цього укладається договір оренди і відповідні відомості вносяться в реєстр майнових прав.

У постійне користування землі передаються виключно спеціалізованим підприємствам комунальної та державної форм власності.

Механізм передачі земельних ділянок під полезахисними лісовими смугами у постійне користування аналогічний з механізмом надання в оренду.

Особам та спеціалізованим підприємствам, які бажають отримати земельні ділянки під полезахисними лісовими смугами в оренду або постійне користування варто пам’ятати, що за незаконне пошкодження полезахисних лісових насаджень передбачено адміністративну відповідальність за ст. 651 КУпАП. 

Протоколи про адміністративні правопорушення за ст.651 КУпАП мають право складати органи, які уповноважені розглядати відповідні справи.  Це єгері та посадові особи користувачів мисливських угідь, уповноважених на охорону державного мисливського фонду.

Отже, сподіваємось, що найближчим часом земельні ділянки під лісосмугами матимуть своїх орендарів та користувачів, які зможуть привести їх в більш пристойний вигляд, а також наповнити місцеві бюджети додатковими коштами.

__________

Редакція може не поділяти думки авторів у розділі «блоги».