Європейські експерти рекомендують залучити громадян до висування кандидатів на посаду Омбудсмана


Це є однією з рекомендацій щодо змін до нормативно-правової бази, що регулює діяльність Уповноваженого з прав людини, підготовлених експертами в рамках проекту Європейського Союзу Twinning.

Про це йдеться на сайті Уповноваженого Верховної Ради з прав людини.

Крім того, рекомендується внести зміни в законодавство щодо процедури голосування з метою усунення суперечливих положень, які викладені у Законі України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини» та Регламенті Верховної Ради (щодо відкритого і таємного голосування).

Коментуючи представлені рекомендації, координатор проекту ПРООН «Зміцнення потенціалу офісу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини» Світлана Колишко висловила цілковиту підтримку всім рекомендаціям, які стосуються обрання, звільнення і гарантій діяльності Омбудсмана.

Ми підтримуємо всі рекомендації, що стосуються обрання, звільнення Омбудсмана, гарантій діяльності, адже незалежність цієї інституції поставлена під загрозу певною невизначеністю положень законодавства і не до кінця прозорою процедурою обрання на посаду. Ми бачили багато спекуляцій на цю тему у 2012 році, і лише постійна послідовна робота і повна відкритість нинішнього Офісу для громадянського суспільства, яку з самого початку оголосила Валерія Лутковська, і запровадження моделі «Омбудсман плюс» дозволила довести, що ця інституція є незалежною. Якщо процедура обрання не буде прозорою, то навіть найнеупередженіший Омбудсман стоятиме під загрозою залежності, – повідомила Світлана Колишко.

За її словами, ПРООН також абсолютно підтримує рекомендацію щодо взаємодії Офісу Уповноваженого і Парламенту.

Обов’язок Омбудсмана представляти доповіді у Верховній Раді має бути підтриманий обов’язком парламенту ще й заслуховувати їх. Ці доповіді мають такий значний масив важливої інформації і експертних рекомендацій, що незаслуховування їх парламентарями є просто неприпустимим. Незрозуміло тоді, навіщо мати інструмент парламентського контролю, якщо його взагалі не використовувати, – зазначила Світлана Колишко.