Як стати лідером, якого поважають, а не бояться


Є велика різниця між лідером, якого поважають, слухають і за яким йдуть слідом, та тим, кого бояться та зневажають поза очі. Останнє ж псевдолідерство дуже швидко розчиняється, як тільки зникають страх чи підстави для маніпуляцій.

Зрозуміло, що перший варіант лідерства куди ефективніший, адже він базується на ваших заслугах, на тому, ким ви є і чого можете навчити інших.

Лідери потрібні — в сім’ї, і стосунках з близькими чи друзями, на роботі чи проекті, завжди хтось повинен подати ідею, заохотити інших, взяти на себе відповідальність, довести процес до кінця та знати, що робити з його результатами. В надзвичайних ситуаціях наявність лідера просто надважлива.

То ж як стати героєм, який потрібен цьому місту?

  1. Діалог, а не наказ

Я ніколи не говорю: «Мені потрібно, щоб ви це зробили». Я кажу: «Мені цікаво, чи зумієте ви це зробити», — Генрі Форд.

Кидати виклик, дискутувати, захоплювати власним прикладом, але не наказувати — таке правило лідера. Ваші співрозмовники повинні повірити, що прийняте вами рішення прийнято не тільки вами, але і всіма людьми. Для цього важливо спілкуватися, обговорювати і взаємодіяти з іншими.

Це так звана «політика відкритих дверей», яка має значний успіх у великих компаніях. Її суть полягає в тому, що будь-хто може обговорювати проблеми, проекти, питання з главою фірми. При цьому директор отримує не стільки критику, скільки розуміння того, що насправді відбувається у його ж компанії. А відповідно може вчасно та ефективно вирішувати непорозуміння, проблеми та питання, які виникають в ході роботи.

  1. Використовуйте таланти інших, а не пригнічуйте їх

Бути лідером — означає помічати сильні і слабкі сторони кожного. Якщо ви бачите слабкі сторони у ворога, то будете вдаряти саме по них і перемога вам забезпечена. А якщо бачите сильні сторони у своїх колег, то дайте їм розкритися. Не треба їх пригнічувати, адже тоді назовні виходять слабкості і вам доведеться пригнічувати і їх. Лідери відзначаються довірою до інших — вони легко дають можливість проявити себе своїм друзям чи працівникам.

  1. Не бійтеся брати на себе відповідальність

Перекладати відповідальність за власні вчинки — ознака слабкості, яка точно не характеризує вас, як лідера. Більше того, іноді варто брати відповідальність за чиїсь вчинки, якщо вони опосередковано пов’язані з вами. Наприклад, ви дозволили стажеру відправити договір, не перевіривши його, або забули попередити клієнта, що зустріч перенесено на більш ранній час і він не встиг зібрати потрібні документи. Лідери не перекладають провини на чужі плечі, вони співпрацюють, знаходять вихід і виправляють ситуацію.

  1. Будьте справедливими

Коли люди навколо впевнені, що ви вчините справедливо в будь-якій ситуації, то вони почнуть бачити у вас людину, за якою не соромно йти. Тому лідерів ніколи не зраджують — зраджують тільки тих, хто заслуговує зради. У лідерів багато недоброзичливців, але в найближче коло вони не входять. Чому? Тому що коли лідерство не побудоване на страху, то немає ніякої злості — є тільки вдячність.

  1. Що ви можете дати людям, щоб стати для них лідером

Потрібно розуміти, що навіть попри можливість розвинути в собі лідерські якості, це ще не зробить вас миттєво лідером. Для лідерства не достатньо одного тільки особистого бажання — лідери, як правило, мають можливість щось «дати» своїм підопічним. Це може бути річ, гроші, вигідна пропозиція, робочі місця, вирішення тієї чи іншої проблеми тощо.

Якщо хочете стати лідером, то люди повинні бачити у вас вигоду: особисту, громадську, духовну чи будь-яку іншу. Головне, щоб відносини вибудовувалися не за принципами односторонньої вигоди — люди, яким ви «даєте блага», повинні розуміти, що вони вам також чимось зобов’язані. Якщо усвідомлення цього відсутнє, то вони будуть просто жити за ваш рахунок.