Як стати лідером, якого поважають, а не бояться

Є велика різниця між лідером, якого поважають, слухають і за яким йдуть слідом, та тим, кого бояться та зневажають поза очі. Останнє ж псевдолідерство дуже швидко розчиняється, як тільки зникають страх чи підстави для маніпуляцій.

Зрозуміло, що перший варіант лідерства куди ефективніший, адже він базується на ваших заслугах, на тому, ким ви є і чого можете навчити інших.

Лідери потрібні — в сім’ї, і стосунках з близькими чи друзями, на роботі чи проекті, завжди хтось повинен подати ідею, заохотити інших, взяти на себе відповідальність, довести процес до кінця та знати, що робити з його результатами. В надзвичайних ситуаціях наявність лідера просто надважлива.

То ж як стати героєм, який потрібен цьому місту?

  1. Діалог, а не наказ

Я ніколи не говорю: «Мені потрібно, щоб ви це зробили». Я кажу: «Мені цікаво, чи зумієте ви це зробити», — Генрі Форд.

Кидати виклик, дискутувати, захоплювати власним прикладом, але не наказувати — таке правило лідера. Ваші співрозмовники повинні повірити, що прийняте вами рішення прийнято не тільки вами, але і всіма людьми. Для цього важливо спілкуватися, обговорювати і взаємодіяти з іншими.

Це так звана «політика відкритих дверей», яка має значний успіх у великих компаніях. Її суть полягає в тому, що будь-хто може обговорювати проблеми, проекти, питання з главою фірми. При цьому директор отримує не стільки критику, скільки розуміння того, що насправді відбувається у його ж компанії. А відповідно може вчасно та ефективно вирішувати непорозуміння, проблеми та питання, які виникають в ході роботи.

  1. Використовуйте таланти інших, а не пригнічуйте їх

Бути лідером — означає помічати сильні і слабкі сторони кожного. Якщо ви бачите слабкі сторони у ворога, то будете вдаряти саме по них і перемога вам забезпечена. А якщо бачите сильні сторони у своїх колег, то дайте їм розкритися. Не треба їх пригнічувати, адже тоді назовні виходять слабкості і вам доведеться пригнічувати і їх. Лідери відзначаються довірою до інших — вони легко дають можливість проявити себе своїм друзям чи працівникам.

  1. Не бійтеся брати на себе відповідальність

Перекладати відповідальність за власні вчинки — ознака слабкості, яка точно не характеризує вас, як лідера. Більше того, іноді варто брати відповідальність за чиїсь вчинки, якщо вони опосередковано пов’язані з вами. Наприклад, ви дозволили стажеру відправити договір, не перевіривши його, або забули попередити клієнта, що зустріч перенесено на більш ранній час і він не встиг зібрати потрібні документи. Лідери не перекладають провини на чужі плечі, вони співпрацюють, знаходять вихід і виправляють ситуацію.

  1. Будьте справедливими

Коли люди навколо впевнені, що ви вчините справедливо в будь-якій ситуації, то вони почнуть бачити у вас людину, за якою не соромно йти. Тому лідерів ніколи не зраджують — зраджують тільки тих, хто заслуговує зради. У лідерів багато недоброзичливців, але в найближче коло вони не входять. Чому? Тому що коли лідерство не побудоване на страху, то немає ніякої злості — є тільки вдячність.

  1. Що ви можете дати людям, щоб стати для них лідером

Потрібно розуміти, що навіть попри можливість розвинути в собі лідерські якості, це ще не зробить вас миттєво лідером. Для лідерства не достатньо одного тільки особистого бажання — лідери, як правило, мають можливість щось «дати» своїм підопічним. Це може бути річ, гроші, вигідна пропозиція, робочі місця, вирішення тієї чи іншої проблеми тощо.

Якщо хочете стати лідером, то люди повинні бачити у вас вигоду: особисту, громадську, духовну чи будь-яку іншу. Головне, щоб відносини вибудовувалися не за принципами односторонньої вигоди — люди, яким ви «даєте блага», повинні розуміти, що вони вам також чимось зобов’язані. Якщо усвідомлення цього відсутнє, то вони будуть просто жити за ваш рахунок.

Вам також має сподобатись...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *