Як розвинути дедуктивний метод і бачити те, чого не бачать інші


Дедукція, мабуть, в кожного з нас асоціюється із Шерлоком Холмсом. По суті, це особливий тип логічного мислення, оволодівши яким, ви можете встановити хронологію будь-якої події. Навчитися визначати вподобання людини за її манерам, спосіб життя — за стилем ходи, розуміти настрій через положення тіла — розуміння зв’язків різних, на перший погляд, речей вимагає майстерності, яке не дано від природи, але яке можна розвинути.

Інтелект наявний в людини від народження, але в даному випадку цей фактор впливає лише на можливість того, як швидко індивід буде навчатися, так що немає нічого неможливого, якщо ви коли-небудь захочете оселитися на Бейкер-стріт.

1. На чому необхідно зробити акцент

Насамперед необхідно розвинути в собі такі якості, як інтуїція, спостережливість, вміння слухати, чути і аналізувати, логічне мислення, спокій і вміння чекати, об’єктивність.

Давайте детальніше зупинимося на інтуїції і розглянемо її з наукової точки зору. У нас є величезна еволюційна перевага, завдяки якій ми можемо відразу ж робити висновки про емоційний стан людини, розуміти, з ким вона знайома і яке місце займає в суспільстві. Інтуїція може бути розвинена практикою, хоча використовувати її для вирішення всіх питань, звичайно ж, неможливо. Вона вдосконалюється на протязі багатьох років шляхом практики і здобуття досвіду.

Насправді інстинктивні почуття — це не просто інстинкти — вони засновані на попередньому досвіді. Прозріння, неймовірне розуміння того, в який бік варто продовжувати рухатися, щоб досягти мети — теж одна зі складових інтуїції. Розвинена людина часом настільки швидко мислить, що пропускає деякі етапи усвідомлення, так що в певний момент у неї в голові просто з’являється відповідь на питання, яке перед нею стоїть. Буває, ви просто знаєте, що те чи інше рішення буде правильним, але не можете пояснити чому, в такому випадку, ваше переконання базуються на отриманих раніше знаннях, досвіді, можливо, зроблених помилках, але ваш мозок, відкидаючи все зайве, видає відповідь, не шукаючи аргументів.

Підсвідомість бачить закономірності, зв’язки речей у Всесвіті. У ній є весь життєвий досвід, так що розвивайте свій мозок, а разом з ним розвиватиметься й інтуїція.

2. Навчіться розуміти людину лише спостерігаючи за нею

Просто спостерігаючи за людиною, іноді можна зрозуміти, що вона із себе представляє. Тут знадобиться і трохи психології. Хоча такий метод вже більш властивий детективу Еркюлю Пуаро.

Щоб дізнатися мову тіла, не потрібно багато ресурсів, адже на сьогоднішній день є безліч літератури, яка допомагає зрозуміти емоції людини по її міміці, рухах тіла, позі, в якій вона сидить чи стоїть. Розвиток навичок вимагає тільки щоденної практики, так що просто спостерігайте за людьми. Спостережливість розповість вам про звички, манери і про особистість загалом.

3. Розвивайте спостережливість

Адже й Шерлок Холмс володів неабиякою спостережливістю. Спостереження — це пошук дрібних деталей, на які, як правило, не звертають уваги. Зазвичай люди дуже поспішають, а їх спостереження надто поверхові, адже вони вважають за краще зробити висновок, грунтуючись на очевидних речах, які постають перед очима.

Спостережливість можна розвинути, але це вимагає практики: зосередьтеся на більш чутливому сприйнятті кольорів і відтінків, запахів, вдивляйтеся в усе якомога пильніше. Ми звикли використовувати наші основні почуття, тому думаємо, що з їх допомогою сприймаємо 100% навколишньої дійсності. Відточування зору, дотику і слуху дозволить набагато краще взаємодіяти з навколишньою природою і світом, звертати увагу на те, що інші ігнорують.

Вишукуйте деталі, що не мають значення на перший погляд. Навчіться звертати увагу на, здавалося б, дрібниці. Іноді саме вони найбільш важливі. Головоломки, пазли, пошук прихованих слів і зображень, лабіринти — чудові способи відточувати навички спостереження і не упускати найдрібніші деталі, виявляючи їх в будь-яких умовах.

Випробовуйте себе. Згадайте свій будинок, скільки в ньому кімнат? Де стоять тумбочки і якого кольору шпалери? О котрій годині сонце освітлює кімнату прямими променями, де сім’я буває найчастіше, подумайте про їхні звички і згадайте їх. Прорахуйте, скільки приблизно кроків необхідно зробити від сходів до вашої кімнаті і т.д. Ці вправи дозволять розвинути спостережливість і практичні навички орієнтації в просторі.

Навчіться слухати. Часом це вміння може стати ключовим. Слухайте і запам’ятовуйте все, що говорить співрозмовник. Можливо, в певний момент він упустив такий факт, який проллє світло на обставини справи, так що навіть не думайте про те, щоб перебивати. Найчастіше банальна стриманість допомагає розв’язати язик співрозмовника не гірше, ніж реальний допит.

Використовуйте логіку. Установіть причинно-наслідкові зв’язки, визначте, що з чого випливає, який спільний знаменник у всіх подій. Щоб вміло використовувати логіку, ви повинні вміти добре аналізувати.

До речі, ще кілька порад щодо розвитку спостережливості, ви знайдете в матеріалі: Як розвинути спостережливість і для чого це потрібно.

4. Поговоріть з другом

Одна голова Шерлока — добре, але з Ватсоном — ще краще. Поговоріть з товаришем і розкажіть йому про свою теорію, нехай він висловить свою думку про ситуацію, що склалася. Можливо, інше мислення зверне вашу увагу на ті факти, які від вас вислизнули, або спершу не здались важливими. Може, він погодиться, а може, спростує вашу теорію. У будь-якому випадку, і те, і інше призведе до певного результату. Аналіз двох людей завжди краще, ніж одного, так що звертайтеся по допомогу і не бійтеся цього.

5. Ключові моменти

  • Стежте за мовою тіла. Це відмінний спосіб дізнатися про людину і ситуацію, в якій вона знаходиться. Але майте на увазі, що 20% цієї інформації може виявитися помилковою, і ви можете бути введені в оману.
  • Не приймайте рішення перш, ніж розглянете всі наявні докази. Думайте над відомими вам фактами по кілька разів і шукайте ту крупинку, яку упустили. Швидкі рішення часто продиктовані інстинктом, попереднім досвідом, що в певних випадках може збити з пантелику.
  • Дайте собі можливість все обдумати, не поспішайте. Не говоріть про свої здогади, поки не будете впевнені на 99%.
  • І найголовніше: постарайтеся не випускати з уваги ніяких деталей, незалежно від того, наскільки важливими вони вам здаються.
  • Завжди використовуйте комбінацію з доказів, інтуїції і логіки, щоб прийти до конкретних висновків. Не користуйтеся ізольованим методом, покладаючись лише на єдине джерело інформації.

За матеріалами: BroDude