Як правильно аргументувати свою позицію в письмових документах


Навіть якщо ви володієте доволі вагомими аргументами на підтвердження своєї позиції, виклавши їх заплутано, неграмотно чи забагато, можете добитись протилежного до бажаного вами ефекту. Тим паче потрібно розуміти, як найбільш ефективно аргументувати свою позицію, коли аргументів у вас не так багато, або вони, на ваш погляд не достатньо сильні.

Це питання може виникнути як під час складання позовних заяв, апеляційних та касаційних скарг, так і  в діловому листуванні, коли ви співпрацюєте з правоохоронними та іншими державними органами і установами.

Чимало юристів допускають одну й ту ж помилку: викладають всі обставини справи в хронологічному порядку і включають в документ всі аргументи, які, на їх думку, можуть підтверджувати правоту їх позиції.

Недолік такого підходу полягає в тому, що один і той же аргумент в залежності від особистих поглядів читача може мати різну ступінь важливості, а хронологічний виклад передісторії питання на початку документа відволікає увагу читача на другорядні речі, залишаючи суть проблеми без належної уваги.

Тому, щоб правильно розставити акценти в будь-якому правовому документі, радимо взяти на замітку 3 основні правила:

  1. Юридичний документ краще починати не з передісторії проблеми, а з того, в чому вона полягає. Це дозволить читачеві з перших рядків зрозуміти, в чому ж саме полягає ваше запитання, прохання чи скарга тощо.
  2. Не використовуйте слабких аргументів: ми вже наголошували, що один і той же аргумент може сприйматися різними людьми по-різному, тому для одного він може бути сильним, а для іншого слабким доказом. Тому при виборі аргументів потрібно ставити себе на позицію людини, яка приймає рішення по вашій справі. Наприклад, якщо це суддя, за допомогою Єдиного реєстру судових рішень можна спробувати відшукати його позицію по питанню, що вас цікавить.
  3. При наявності декількох сильних аргументів їх найкраще викладати в наступному порядку: сильний аргумент; середній аргумент; найсильніший аргумент. Така черговість, перш за все, пов’язана з особливістю людської пам’яті, адже кожен з нас при наявності великої кількості інформації найкраще запам’ятовує першу і особливо добре останню частину повідомлення.

Звичайно, використання даних рекомендацій не є панацеєю і не може розглядатися як гарантія досягнення потрібного результату, але все ж, ми переконані, вони допоможуть вам якомога ефективніше використати наявну у вас інформацію та бути корисним своєму клієнту в максимальній мірі.

За матеріалами: https://uadvokata.com.ua