Введено в дію нові правила примусової госпіталізації у психіатричні лікарні


15 грудня набув чинності наказ Міністерства охорони здоров’я, яким впроваджено правила застосування примусових заходів медичного характеру в спеціальному закладі з надання психіатричної допомоги.

Наказ МОЗ України «Про затвердження Правил застосування примусових заходів медичного характеру в спеціальному закладі з надання психіатричної допомоги» впроваджує нову систему застосування примусових заходів медичного характеру. Тепер пацієнти зможуть самостійно звертатись до незалежного лікаря-психіатра, до суду, а їх участь у процесі стає обов’язковою.

Новими правилами передбачено, що психіатрична допомога суспільно небезпечним пацієнтам буде відокремлена від загально психіатричної практики.

Система, що сьогодні отримала правові підстави для реформування, буде побудована таким чином, щоб забезпечити саме реабілітаційний підхід при наданні допомоги неосудним. Паралельно створюються інструменти, що дозволять суду оцінити необхідність подальшого лікування з певними обмеженнями. Досі суди переважно керувалися тяжкістю скоєного, а зараз впроваджуються механізми, які дозволятимуть приймати рішення про доцільність продовження лікування в закладі на основі сучасних методик, — наголошує Сергій Шум, директор Державної установи «Український моніторинговий та медичний центр з наркотиків та алкоголю МОЗ України».

Примусові заходи застосовуються до осіб, які скоїли суспільно-небезпечне діяння (СНД), що підпадає під ознаки діяння, передбаченого Особливою частиною Кримінального кодексу України, для надання їм психіатричної допомоги з метою інтеграції їх в суспільство та запобігання вчиненню ними таких діянь повторно.

Пацієнти мають право користуватися послугами захисника та іншого законного представника. Вони також можуть самостійно або через свого захисника звернутись до лікаря-психіатра, який не є працівником закладу, з метою проведення альтернативного психіатричного огляду.

Якщо пацієнт після госпіталізації вчинив нове СНД, керівник закладу негайно повідомляє про це його захисника або законного представника, територіальний орган поліції та місцеву прокуратуру.

У разі втечі пацієнта про це повідомляють територіальний орган поліції, місцеву прокуратуру, законних представників пацієнта та його родичів.

Продовження, зміна виду або припинення примусових заходів здійснюються судом за заявою представника закладу в порядку, передбаченому Кримінальним кодексом України та Кримінальним процесуальним кодексом України.

Зміна виду або припинення застосування примусових заходів здійснюється судом також за заявою пацієнта або його захисника чи іншого законного представника у разі, якщо така особа за своїм станом здоров’я не може усвідомлено подати до суду відповідну заяву.