ВС визнав пункт договору про виплати у разі виграшу у суді недійсним


Включення в умови договору про надання юридичних послуг пункту про додаткову винагороду адвокату в разі досягнення позитивного рішення суду суперечить основним засадам здійснення правосуддя в Україні, актам цивільного законодавства, а тому має бути визнаним недійсним на випадок пред’явлення стороною договору позову.

Такий висновок зробив Верховний Суд, розглянувши справу № 462/9002/14-ц.

За обставинами цієї справи адвокат уклав з клієнтом договір про надання юридичних послуг у цивільній справі (визнання права власності на частину квартири, укладення мирової угоди), за яким клієнт зобов’язувався оплатити послуги адвоката, а за досягнення позитивного рішення – виплатити винагороду у розмірі 10 % від експертної вартості частини квартири – предмета розгляду.

Хоча свої зобов’язання за договором адвокат виконав і позов задовольнили на користь клієнта, обіцяної винагороди (яка становила 165 178,20 грн з урахуванням інфляційних втрат і 3% річних через несвоєчасне виконання грошового зобов’язання) він не отримав, через що і звернувся до суду з вимогою про її стягнення.

Однак суди задовольнити такий позов відмовились.

На думку ВС, сторони не мають права визначати в прямій або завуальованій формі результат розгляду справи судом як предмет договору. Адже судове рішення не є об’єктом цивільних прав, і його прийняття в конкретній справі не є результатом надання адвокатами сторонніх послуг.

За позицією ВС, включення в умови договору про надання юридичних послуг пункту про винагороду адвоката за досягнення позитивного рішення суду суперечить основним принципам здійснення правосуддя в Україні, цивільному законодавству, а тому на підставі част. 1 ст. 203, част. 1 ст. 215 ЦК України цей пункт має бути визнано недійсним.

Джерело: Ти і Право