ВС: Стаж роботи та наявність утриманців можуть зберегти робоче місце


Наявність утриманців та безперервний стаж на робочому місці є перевагою робітників під час скорочення. На цьому наголосив Верховний Суд у постанові від 25.07.2018, інформує «ЗіБ».

Позивач пропрацював у телевізійній компанії більше 19 років. В зв’язку із скороченням штату працівник був звільнений. Оскаржуючи наказ про звільнення у судовому порядку, позивач вказав, що роботодавець не зважив на стаж його роботи, вищу, у порівнянні із колегами компетенцію, наявність двох малолітніх дітей та непрацюючої дружини, а також відмову профспілкового комітету у наданні згоди на звільнення.

Суди першої та апеляційної інстанцій позов про поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу задовольнили. Ці вердикти у касаційному порядку оскаржив роботодавець.

У постанові № 382/1039/16-ц ВС зазначив таке. Відповідно до п.п. 1, 2, 3 ч. 2 ст. 42 Кодексу законів про працю переважне право на залишення на роботі при рівних умовах продуктивності праці і кваліфікації надається сімейним при наявності двох або більше утриманців, особам, в сім’ї яких немає інших працівників з самостійним заробітком; працівникам з тривалим безперервним стажем роботи на даному підприємстві, в установі, організації. Положення зазначеної статті не встановлюють підстави для звільнення, а лише визначають підстави для залишення працівників на роботі під час їх звільнення у зв’язку з наявністю переважного права на таке залишення.