Віртуальне правосуддя залишає суддів без роботи


На Першій міжнародній конференції з онлайн-судочинства в Лондоні було представлено кілька пілотних проектів з розгляду кримінальних і цивільних справ практично повністю в віртуальному режимі. У форумі, який проходив в британській столиці 3-4 грудня, взяли участь понад два десятки держав.

Сінгапур продемонстрував національну електронну систему кримінального правосуддя ICMS (Integrated Case Management & Filing System). Вона заснована на безпаперовій технології з моменту виявлення злочину до слухань в суді. Слідчий може в будь-який момент додавати матеріали у віртуальну кримінальну справу, а адвокат і фігурант — знайомитися з ними з урахуванням рівня допуску. Для ідентифікації сторони використовують національний ID Singpass з посиленим цифровим підписом. Файли кримінальної справи зберігаються в спеціальній хмарі, куди мають доступ прокуратура і суд. Передбачені місцевим законодавством судові документи у вигляді ордера на арешт і ордера на попередній висновок під варту генеруються системою в автоматичному режимі — без участі судді. Попередні слухання проводяться в режимі відеоконференції. Цього року влада законодавчо дозволили оформляти визнання провини, зроблене під час відеотрансляції. Всі судові рішення розсилаються в відомства, в тому числі до пенітенціарної установи, в електронному вигляді.

Велика Британія відзвітувала про дистанційне цивільне судочинсто. Так, послугами оновленого сервісу по стягненню боргів до £ 10 000 з весни цього року скористалися 35 000 осіб. Більше 90% позивачів позитивно оцінили інтуїтивно зрозумілий інтерфейс, який розробляли спеціально для громадян, які не розуміються в юридичних термінах, а також оплату мита онлайн. Стандартна «паперова» процедура подачі позову займала 15 днів, за допомогою сервісу він реєструється моментально. Схожі цифри задоволеності користувачів показали і онлайн-сервіси з оформлення заповіту і процедури розлучення, що також стартували в Сполученому королівстві в цьому році. Згідно зі статистикою, тепер 63% всіх заяв на розлучення британці подають по інтернету.

Канада як приклад представила повністю віртуальний трибунал по цивільних спорах, який працює в Британській Колумбії з червня 2017 року і розглядає позови за сумами менше $ 5000. Інтерфейс онлайн-суду зроблений з розрахунком на сприйняття 12-річного підлітка і оптимізований для смартфонів. Сам процес подачі та розгляду позову ділиться на кілька етапів. Користувачеві спочатку пропонують через спеціальний опитувальник «діагностувати» проблему, потім дають можливість врегулювати її в досудовому порядку, а після вступу в процес — за допомогою медіатора. А вже потім позов надходить на розгляд членів трибуналу, які завдяки такій процедурі розглядають тільки 6% усіх позовів.

Джерело: Legal.Report