В Україні можуть запровадити автоматичний розподіл справ між прокурорами


Група держав проти корупції Ради Європи (GRECO) провела четвертий раунд оцінювання України щодо запобігання корупції, в тому числі серед прокурорів, та подала звіт із рекомендаціями.

Зокрема, було зазначено, що розподіл справ між прокурорами має здійснюватися на основі чітких критеріїв та бути достатньо зваженим, аби не допустити несправедливих рішень.

Чинна редакція Закону про прокуратуру не містить таких необхідних застережень, — йдеться у звіті.

Після візиту до України група експертів GRECO дізналася, що Комісія з оцінки корупційних ризиків у діяльності органів прокуратури проаналізувала можливості мінімізації корупційних ризиків шляхом введення системи випадкового (електронного) розподілу справ. Комісія виявила низку проблем в імплементації механізму. Вона також не змогла скласти вичерпний перелік критеріїв для належного розподілу справ (професійний рівень прокурора, спеціалізація, завантаження тощо).

Група експертів GRECO належним чином оцінила наведені аргументи. Проте переконана, що процедура розподілу справ має регулюватись більш чітко, як це відбувається у багатьох державах-членах. Така процедура повинна базуватися на заздалегідь встановлених чітких і об’єктивних критеріях. Основним принципом безпосереднього розподілу повинна бути випадковість, а краще – автоматичність. Але також має залишатися опція розподілу окремих справ до прокурорів із відповідною спеціалізацією у разі необхідності.

Тому GRECO рекомендує ввести систему випадкового розподілу справ прокурорам на основі заздалегідь встановлених чітких і об’єктивних критеріїв, зокрема критерію спеціалізації. Процес розподілу також має здійснюватись на основі відповідних стандартів, зокрема суворого контролю, які убезпечать систему від усіх можливих зловживань.

У звіті також зазначається, що до 31 грудня 2018 року Україна має надати звіт про заходи, вжиті для реалізації наведених вище рекомендацій.