В Україні може з’явитися енергетичний омбудсмен


Запропоновано ввести на законодавчому рівні інститут енергетичного омбудсмена.

Відповідний законопроект № 7059 «Про енергетичного омбудсмена» зареєстрований в парламенті, передає ЮРЛІГА.

Енергетичний омбудсмен є посадовою особою, що здійснює захист прав споживачів в сферах енергетики і комунальних послуг з отримання товарів і послуг належної якості в достатній кількості за економічно обґрунтованими цінами.

Передбачається, що енергетичний омбудсмен призначається Верховною Радою терміном на 5 років. Одна і та ж особа не може обіймати посаду більше одного терміну.

Енергетичним омбудсменом, його заступником може бути громадянин України, який має бездоганну ділову репутацію, високі моральні якості, необхідні знання та досвід в області альтернативного або судового вирішення спорів та / або досвід роботи в сферах енергетики або комунальних послуг не менше 5 років.

Ці посади не можуть займати члени політичних партій, громадські діячі, власники підприємств енергетики, особи, які мають непогашену чи не зняту судимість і т. д.

Основними функціями енергетичного омбудсмена є:

  • вирішення споживчих спорів;
  • вплив на формування споживчої політики;
  • популяризація прав споживачів серед державних установ і представників бізнесу;
  • надання консультацій споживачам, їх інформування та просвіта.

До питань, якими займається енергетичний омбудсмен, відносяться, наприклад, проблеми з рахунками за спожитий газ чи електроенергію, проблеми з поставками енергії, якістю обслуговування, відключенням від постачання тощо.

Перш ніж звернутися до енергетичного омбудсмена, споживач подає свою скаргу підприємству. Якщо не вдалося вирішити питання з підприємством, споживач може передати скаргу енергетичному омбудсмену для ефективного позасудового вирішення. Термін розгляду спору не перевищує 30 днів.

У разі звернення споживача щодо відключення від електро-, газо-, тепло- або водопостачання, при наявності ознак порушень з боку підприємства, енергетичний омбудсмен негайно звертається до регулятора і до суб’єкта господарювання для вжиття заходів щодо невідкладного (не більше 3-х днів) відновлення постачання.

Що стосується оплати праці енергетичного омбудсмена, то проектом передбачено посадовий оклад в розмірі 30 мінімальних зарплат, встановлених Державним бюджетом на відповідний рік.