Участь органів опіки у спорах про виселення дитини стала обов’язковою


Під час розгляду в суді справи щодо виселення або зняття дитини з реєстрації місця проживання участь органів опіки та піклування стала обов’язковою. Відповідні зміни внесено до Сімейного кодексу України. Відсутність прямої вказівки на це раніше дозволяла ухилятись від виконання такої вимоги.

Такі зміни закріплені в законі «Про внесення змін до статті 19 Сімейного кодексу України щодо забезпечення дотримання житлових прав дитини» від 17 травня 2017 № 2038, який набув чинності 14 червня.

Згідно закону, частина 4 статті 19 СК викладається в такій редакції:

При розгляді судом спорів щодо участі одного з батьків у вихованні дитини, місця проживання дитини, в тому числі виселення або зняття дитини з реєстрації місця проживання, позбавлення  та поновлення батьківських прав, побачення з дитиною матері, батька, які позбавлені батьківських прав, відібрання дитини від особи, яка тримає її у себе не на підставі закону або рішення суду, управління батьками майном дитини, скасування усиновлення або визнання його недійсним обов’язковою є участь органу опіки та піклування.

Кодексом вже передбачений обов’язок органів опіки та піклування захищати особисті, майнові та житлові права дітей. Але народні депутати наголосили, що незважаючи на це, зазначені органи часто ухилялись від його виконання, а як наслідок і від обов’язку надавати письмові висновки щодо роз’яснення спору, що передбачено частиною 5 статті 19 СК, посилаючись на відсутність прямої вказівки щодо участі у справах про виселення або зняття дитини з реєстрації місця проживання, а також вдаючись до неправильного тлумачення норми.