У суді вказали, що переїзд до іншої країни – не привід скасовувати соціальну допомогу на дитину


Завдяки адвокатам системи БПД родині, яка виховує прийомну дитину та переїхала жити до Грузії, відновили право отримувати соціальну допомогу.

Як розповіли у Першому київському місцевому центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги, до них звернулось подружжя киян, які у 2014 році взяли під опіку одинадцятирічного хлопчика-сироту. Управління праці та соціального захисту населення м. Києва призначило родині соціальну допомогу.

У 2016 році родина у зв’язку з довготривалим відрядженням батька від’їхала до Грузії, повідомивши управління праці та соціального захисту населення м. Києва про переїзд. Усі члени сім’ї залишаються громадянами України. Однак управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в м. Києві адміністрації припинило виплати державної допомоги, посилаючись на те, що «…оскільки дитина не проживає на території України, то зобов’язання щодо виплат допомоги покладається на державу, в якій проживає опікун (піклувальник) разом з дитиною…».

Мама дитини звернулася за роз’ясненням до Міністерства соціальної політики України, де отримала аналогічну відповідь, що виплати з соціальної допомоги повинні здійснюватися Грузією.

Не погодившись з такою відповіддю, родина звернулась по допомогу до адвоката системи БПД.

Адвокат Лілія Лукацька, призначена Першим київським місцевим центром з надання БВПД, зазначила, що позиція органів державної влади є протиправною та суперечить нормам національного законодавства. Адвокат звернула увагу, що державна допомога на дитину, над якою встановлено опіку чи піклування, призначалась за національним законодавством України, підстави припинення допомоги відсутні, а управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в місті Києві адміністрації зобов’язане здійснювати виплату допомоги шляхом переказу коштів громадянам України. Грузія зі свого боку зобов’язана лише забезпечити вільну виплату цієї допомоги.

Для обґрунтування своєї позиції у позовній заяві адвокат посилалася не лише на національне законодавство, а й на міжнародні правові акти, які ратифіковані державами Україною та Грузією.

За рішенням Дарницького районного суду міста Києва сім’ї відновили виплати на дитину. Відмову управління праці та соціального захисту Дарницької районної в місті Києві адміністрації у призначенні допомоги на дитину, над якою встановлено опіку чи піклування, визнано незаконною та скасовано.

Як наголосив директор Координаційного центру з надання правової допомоги Олексій Бонюк, відповідно до пункту 30 Порядку призначення та виплати державної допомоги сім’ям з дітьми підставами для припинення виплати на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, є: звільнення від виконання обов’язків опікуна чи піклувальника; працевлаштування або взяття шлюбу дитиною до досягнення нею 18-річного віку; усиновлення дитини, передача дитини батькам; досягнення дитиною 18-річного віку; надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності, якщо вона записана матір’ю або батьком дитини.