Судді «розправляють плечі»


Належний рівень матеріального забезпечення надається суддям не як є особистий привілей і не з метою їх особистого збагачення, а для гарантування верховенства права, незалежності, неупередженості при здійсненні правосуддя.

Ні для кого не секрет, як ставиться сучасне суспільство до суддів: а-ля хабарники з захмарними зарплатами, нечесні, продажні люди. Так думає більшість, або думає (вибачте за тавтологію), що так думає. Адже, швидше за все, їм цю думку нав’язали.

Звинувачувати суддів у всіх бідах і гріхах дуже вигідно не тільки для незадоволеної сторони спору, а й звичайно ж для політиків. Більше того, останні явно піднімуться в очах своїх виборців, якщо черговим законопроектом уріжуть їм зарплату, зроблять більш “прозорим” судовий процес та інше. Відповідно, один за одним, як гриби після дощу, народжуються нові законопроекти.

Якщо спочатку це викликало якийсь внутрішній протест або здивування, то зараз більшість вже звиклась з такою обстановкою речей. Не можна сказати, що з прийняттям чергового законопроекту, нічого не змінюється. Звичайно ж змінюється. Тільки в більшості випадків в гіршу сторону.

Багато хто скаже, що це моя суб’єктивна думка і не все так сумно. Можливо й так. Але як будь-яка людина я маю право її висловити. Більш того, вона у мене склалася за роки спостерігання за тим процесом, що відбувається.

Великий крок вперед, що судді «заговорили». Що нарешті публічно розповідають про проблеми і намагаються себе захистити.

Чергове підтвердження сказаному – звернення Рубіжанського міського суду Луганської області до голови Вищої ради правосуддя. У документі служителі Феміди підкреслюють, що незалежність суддів гарантується Конституцією і законами України. Один з аспектів цієї незалежності – належний рівень матеріального забезпечення. І це забезпечення їм надається не як є особистий привілей і не з метою їх особистого збагачення, а для гарантування верховенства права, незалежності, неупередженості при здійсненні правосуддя.

Крім того, судді Рубіжанського міського суду переконані, що спроби депутатів зменшити рівень суддівської винагороди, що визначений законом «Про судоустрій і статус суддів» при збереженні чинного і більш високого рівня матеріального забезпечення інших осіб, що займаються боротьбою з корупцією, є нічим іншим, як спробою завдати шкоди створенню і зміцненню незалежних судів і суддів України.

Я вважаю, що вони мають рацію. І дуже добре, що публічно підіймають це питання. Прийшов час щось змінювати. «Стукайте – і вам відкриють, говоріть – і вас почують». Судді більше не бояться – судді «розправляють плечі».

Яна Собко, спеціально для Lойер