Суд може повернути повноваження міністра У. Супрун 11 лютого


У зв’язку із значним суспільним резонансом щодо «справи Супрун» (справа №640/463/19 за позовом народного депутата І. Мосійчука до в.о. Міністра охорони здоров’я України Ульяни Супрун) суддя-спікер ОАСК Богдан Санін на своїй сторінці у Facebook надав додаткові роз’яснення щодо цієї справи.

06.02.2019 року суддею Окружного адміністративного суду м. Києва отримано:

  • заяву про роз’яснення судового рішення (ухвали Окружного адміністративного суду м. Києва про забезпечення позову від 05.02.2019 року) від представника Ульяни Супрун;
  • клопотання про скасування заходів про забезпечення (ухвали Окружного адміністративного суду м. Києва про забезпечення позову від 05.02.2019 року) від представника Кабінету Міністрів України.

07.02.2019 року суддею Окружного адміністративного суду м. Києва отримано:

  • клопотання про скасування заходів про забезпечення (ухвали Окружного адміністративного суду м. Києва про забезпечення позову від 05.02.2019 року) від представника Ульяни Супрун.

1. Що таке клопотання про роз’яснення судового рішення та навіщо воно потрібно?

Якщо учаснику справи не є зрозумілим судове рішення, яке набрало законної сили, він має право звернутись до суду із заявою в якому просить роз’яснити ухвалене ним рішення (частина 1 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України).

Таке роз’яснення надається у формі ухвали суду.

2. Чи вчасно було подано заяву про роз’яснення для звернення до суду?

Вчасно. Заява була отримана суддею 06.02.2019 року.

Подання заяви про роз’яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.

3. Чи може змінити суд зміст рішення (розширити, уточнити, доповнити)?

Ні. Це не можливо.

Суд, надаючи роз’яснення, не змінює зміст судового рішення.

4. Протягом якого часу суд має розглянути заяву про роз’яснення судового рішення?

Суд розглядає таку заяву протягом десяти днів з дня її надходження.

Заяву було отримано 06.02.2019 року, тож є 10 днів для її розгляду.

5. Чи зобов’язаний суд викликати учасників процесу для розгляду заяви про роз’яснення судового рішення?

Заява розглядається у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення (нагадаємо, що заява про забезпечення позову була розглянута без виклику учасників сторін). Тож, по «справі Супрун» суддя може не викликати учасників сторін.

Однак, якщо у судді під час розгляду заяви про роз’яснення рішення виникне необхідність, він провести засідання за участю учасників справи. Особи, яких викликають в засідання, не з’являться? Суд має право розглянути заяву без їх участі.

Які «підстави» можуть виникнути, щоб виникла необхідність викликати учасників справи? Такою причиною, наприклад, може бути те, що із тексту заяви не можливо з’ясувати в чому виникла складність розуміння рішення суду.

6. Хто може звернутись із клопотанням про скасування заходів забезпечення позову?

Учасники справи мають право звернутись. Учасниками справи є сторони, треті особи (частина 1 стаття 42 КАС України).

Кабінет Міністрів України – залучено в якості третьої особи без самостійних вимог, на стороні Відповідача.

Представник Кабінету Міністрів України мав право звертатись до суду за роз’ясненнями рішення.

7. Який строк на розгляд клопотання про скасування заходів про забезпечення?

Суддя має 5 дня на розгляд клопотання про скасування заходів про забезпечення позову.
Якщо ж останній день припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, тоді останнім днем строку є перший після нього робочий день (наприклад, якщо п’ятий останній процесуальний день припадає на вихідні суботу/неділю, тоді останнім днем вважаємо перший робочий день — понеділок) (частина 6 статті 120 КАС України).

05.02.2019 року до Окружного адміністративного суду м. Києва надійшло клопотання про скасування заходів забезпечення позову від представника Кабінету Міністрів України. Клопотання було отримано суддею 06.02.2019 року.

06.02.2019 року до Окружного адміністративного суду м. Києва надійшло клопотання про скасування заходів забезпечення позову від представника У. Супрун. Клопотання було отримано суддею 07.02.2019 року.

Суддя призначив розгляд клопотань про скасування заходів забезпечення в судовому засіданні (із участю представників сторін) на 11.02.2019 року о 14 год. 00 хв.

Засідання відбудуться в приміщенні Окружного адміністративного суду міста Києва за адресою: м. Київ, вул. Петра Болбочана, 8, корпус 1, зал судового засідання №3.

8. Чому суд не прийняв рішення без виклику учасників справи (аналогічно, як приймав ухвалу про забезпечення позову)?

Такий порядок передбачений діючим кодексом. Суддя може це робити лише в судовому засіданні.

9. Яке рішення може прийти суд за результатами розгляду клопотання?

Суд може прийняти два рішення: скасувати або відмовити в скасуванні заходів забезпечення позову. Форма такого рішення – ухвала.

10. Чи може бути оскаржено відмову у роз’ясненні судового рішення або ухвалу про надання роз’яснення? Чи може бути оскаржено ухвалу про відмову у скасуванні забезпечення позову або ухвалу про скасування заходів забезпечення позову?

Так. Може. Порядок оскарження є загальний.