Шкідливі поради: що юрист не повинен говорити клієнту


Кожен юрист — одночасно й психолог: знайти підхід до клієнта, викликати довіру чи пояснити нюанси вирішення справи, іноді не надто багатообіцяючі та позитивні — це вимагає хоча б базових знань психології людини.

Окрім того, є фрази та ситуації, які неприйнятні не тільки з психологічної, а й з професійної точки зору. Вони покликані приховати некомпетентність в певних питаннях, невпевненість юриста в своїх знаннях чи досвіді, або ж сумніви щодо розвитку справи, а іноді меркантильні бажання, проте разом з тим можуть зашкодити клієнту.

Тож, що ніколи не варто говорити клієнтам:

1. «Все буде зроблено, як ви побажаєте»

Здавалося б, чому ні: адвокат повинен діяти виключно в інтересах клієнта і керуватися його позицією (крім випадків явної самообмови). Але закон і професійна етика стоять вище за волю довірителя, навіть якщо він просить або вимагає їх порушити.

Краще сказати: Треба пояснювати, переконувати, пропонувати коректні альтернативи.

2. «Обіцяю — цю справу ми виграємо. Відіб’ємо, отримаємо гроші, повернемо майно, гарантія 100%» (і так далі)

Потрібно максимально докладно інформувати довірителів про всі ризики, включаючи доцільність звернення до суду, іноді й на шкоду власним інтересам. Тому що, якщо ризики не озвучити довірителю, а вони настануть, то юристів звинуватять у професійній некомпетентності. При цьому, навіть якщо всі попередження є в угоді, а справа очевидно зовсім безперспективна, клієнт в результаті скаже: «Мій юрист або моя юридична фірма програли справу іншим юристам з іншої юридичної фірми».

Краще сказати: «Ми не можемо обіцяти, що доб’ємося вирішення справи на вашу користь, тому що бачимо позицію тільки з одного боку, вивчили тільки ваші докази — словом, обставини справи повністю невідомі. Ми можемо дати вам єдину гарантію: що будемо професійно і сумлінно захищати ваші інтереси».

3. «Ваша справа безперспективна, я за неї не візьмуся»

Клієнт звертається до фахівця за захистом і підтримкою в складній ситуації. Адвокат не суддя, щоб безапеляційно позбавляти його всякої надії. До того ж юрист може невірно оцінити справу як безперспективну. Можливо, шанси ще є, але клієнт їх упустить, якщо послухає поради не звертатися до суду.

Краще сказати: «Ваша справа досить складне, судова практика неоднозначна або не на вашу користь, але я докладу всіх зусиль, щоб захистити ваші права».

4. «Ну як же ви могли підписати такий договір / не скласти акт / не виявити або не зафіксувати порушень і т. д.»

Юрист, як і лікар, не повинен дорікати в тому, як його клієнт міг потрапити в таку неприємну ситуацію. Клієнт приходить не для того, щоб йому читали мораль.

Краще сказати: «Через те, що було зроблено (або не зроблено), ситуація стала ще складнішою. Шанси на успіх тепер не такі великі, але ми спробуємо вам допомогти ».

5. «Я не знаю. Про це ви розповідали моєму колезі»

Якщо з клієнтом працює кілька людей, він не зобов’язаний по кілька разів розповідати про свої проблеми. Його не повинно хвилювати, що співробітник, який минулого разу його приймав, захворів, у відпустці або терміново вирушив по інших справах.

Краще сказати: «Прошу вас трохи почекати, поки я уточню».

6. «Ось всі мої телефони і адреси електронної пошти. Можете звертатися в будь-який час»

Є великий ризик, що клієнт буде зловживати цією можливістю: дзвонити пізно вночі або у вихідні дні. Захоплений зненацька адвокат спросоння може дати неправильну пораду, за яку потім доведеться відповідати.

Краще сказати: «Ось мій телефон і адреса електронної пошти. У неробочий час прошу звертатися тільки в екстрених випадках, які не терплять зволікання. Якщо не буду відповідати — значить, зайнятий. Напишіть СМС, відповім, коли звільнюся».

7. «Вашою справою займаються наші найкращі співробітники»

Це звучить так, ніби в фірмі є і не дуже хороші співробітники. До того ж у клієнта можуть виникнути питання з оплати рахунків — чи виправдано було залучати для всіх дій по проекту «найкращих» (і, ймовірно, найдорожчих) юристів?

Краще сказати: «Співробітники отримають різні завдання по проекту виходячи з старшинства і кваліфікації. В ході роботи партнер буде в курсі справи і зможе обговорити його з клієнтом».

8. «Поради ваших адвокатів були неправильними і непрофесійними, тому не дивно, що ви програли справу»

В юриспруденції часто немає тільки «чорного» і «білого», а ще кажуть: «два юристи — три думки». Тому не можна дискредитувати іншого юриста перед клієнтом, навіть якщо ви не згодні з його порадами, це свого роду «недобросовісна конкуренція» на юридичному ринку. До того ж це заборонено адвокатською етикою.

Краще сказати: «Ми пропонуємо вам іншу тактику ведення справи, ніж ваші колишні адвокати. Вона істотно підвищить шанси виграти справу, виходячи з нашого досвіду, знань і практики».

9. «Ми можемо приховати це від суду / іншої сторони по справі / державних органів»

Так юрист поставить себе в становище співучасника правопорушення (яке клієнт, можливо, ще не вирішив зробити). До того ж це порушує етичні принципи професії.

Краще сказати: Краще розповісти, як сформувати правову позицію, пояснити наслідки кожного варіанту і підкреслити, що рішення завжди залишається за клієнтом — і наслідки наступають теж особисто для нього.

10. (Якщо результат справи виявився гіршим, ніж передбачалося): «Треба ж, як цікаво вийшло»

Ця фраза допустима тільки як сарказм, але її зрозуміють не всі. Навіть якщо попередити, що це сарказм.

Краще сказати: «Чорт забирай, ну як так-то ?!».

Це теж бажано говорити про себе. Хоча б тому, що щось подібне ви повинні були очікувати. А якщо фраза доречна вголос, ви дасте зрозуміти клієнтові, що самі не були готові до такого розвитку подій. До того ж ваше обурення буде проявом щирості, а це теж важливо в довірчих відносинах.

За матеріалами: Право.ру