Психологічні омани, які заважають нам бути продуктивними


В сучасному світі нам щодня потрібно встигати безліч справ і, на щастя, ми вже засвоїли, що працювати продукти і працювати багато – це різні речі. Разом з цим, ми знаємо ще багато теорій, які наче б то спрощують нашу роботу, приносять користь та позитивно впливають на життя.

Ставити перед собою конкретні цілі, пити 2 літри води щодня, прибирати на робочому столі та безліч інших теорій починають втрачати свою актуальність, перестають працювати для всіх. Не дозволяйте себе обманювати або ж просто погляньте на звичні “секрети” продуктивності по-іншому.

Ставте перед собою конкретні цілі

Правильна відповідь: коли ви ставите перед собою ціль і не можете її добитись, ви відчуваєте себе невдахою

Як це працює: правила тайм-менеджменту говорять про те, що варто ставити перед собою конкретні цілі, якомога чіткіші та ще й обмежувати їх дедлайнами. На противагу цьому Скотт Адамс в своїй книзі “How to fail at almost everything and still win big” говорить, що така ситуація тільки вводить нас в депресію, адже не всі цілі ми можемо досягнути “вчасно”. Він пропонує змінити ставлення до своїх бажань, перетворивши постановку цілей у щоденні звички, які допоможуть досягти їх. Наприклад, ви хочете заробляти більше. Замість того, щоб думати “я хочу заробляти тисячу доларів/ щоб моя заробітна плата збільшилась вдвічі”, працюйте над тим, щоб збільшити свою продуктивність, знайти додаткові джерела заробітку тощо — це повинно стати вашою звичкою.

Список справ існує для того, щоб його дотримуватись

Правильна відповідь: не намагайтесь виконати абсолютно все із списку завдань

Як це працює: список справ на день, місяць, рік – річ , безумовно, корисна, адже він, як маяк, вказує нам, куди потрібно рухатись. Проте, як і в попередньому випадку, абсолютне дотримання списку може ввести нас у фрустрацію через завищені вимоги до себе та обмаль часу. Знову ж таки, варто змінити кут огляду і подивитись на цей список не як на абсолютну істину, а на щось орієнтовне, що можна змінювати, виконувати пізніше чи раніше, викреслювати та дописувати. Список справ зазвичай дуже об’ємний, що викликає страх перед неможливістю виконати всі завдання – розставте пріоритети та зосередьте увагу на найважливіших завданнях. Складайте списки для того, щоб розвантажити пам’ять, а не викликати розчарування. Список справ повинен бути таким же динамічним, як ваше життя.

Startup Stock Photos

Працюйте в спокійній обстановці

Правильна відповідь: робота в приміщенні з незначним фоновим шумом збільшує креативність мислення

Як це працює: все більше творчих людей переходять із затишних офісів чи власних квартир працювати в коворкінги чи кафе, де на фоні метушаться люди, бігають офіціанти, грає спокійна музика. І це не дивно, оскільки було доведено, що перехід із зони комфорту в більш активну атмосферу збільшує шанси творчих людей вигадати щось цікаве.

Дослідження було проведене психологами з Іллінойського університету в Урбані-Шампейн, результати якого опублікував науковий журнал Journal of Consumer Research. Його суть полягала в тому, що люди були поділені на чотири групи і їх помістили в кімнати з різним рівнем зовнішнього шуму (повна тиша, 50 децибелів, 70 децибелів і 85 децибел). У цих кімнатах всі учасники експерименту вирішували один і той же тест на розкриття творчого потенціалу Remote Associates Test (RAT). Виявилося, що результати тих, хто входив до групи поміщених в обстановку із середнім рівнем зовнішнього шуму (70 децибелів), отримали найкращі результати.

Вид з вікна відволікає від роботи

Правильна відповідь: сідайте ближче до вікна – денне світло покращує продуктивність

Як це працює: ця проблема особливо актуальна з настанням осені та похмурих днів: сонце забезпечує наш організм достатньою кількістю вітаміну D, а коли воно відсутнє, ми почуваємо себе в’ялими та апатичними. Дивитись у вікно не те що шкідливо, а навпаки: лікарі радять відриватися від екрану комп’ютера і дивитися вдалину по 20 секунд кожні 20 хвилин, щоб не перенапружувати очі.

Додаток F.lux автоматично змінює яскравість екрана комп’ютера, наближаючи її до рівня природного світла.

Працюйте при яскравому освітленні

Правильна відповідь: приглушене світло покращує креативність

Як це працює: кажуть, якщо ви боїтесь темряви – тоді у вас хороша фантазія. Саме так це і працює. Вважається, що приглушене світло чи абсолютна темрява знімає з людей психологічні обмеження і дозволяє мислити більш творчо. На підтвердження цієї теорії було проведено ряд експериментів, які здійснили психологи Анна Стейдл з Штутгартського університету і Ліоба Верт з Університету Хоенхайм.

Дослідження №1. 114 студентів були поділені на кілька груп: перша група працювала при яскравому світлі, друга – при звичайному офісному освітленні, інші учасники – при тьмяному світлі. Студентам було запропоновано за обмежений час вирішити ряд завдань, що вимагають творчого підходу. Як показав експеримент, ті учасники, які виконували завдання при тьмяному світлі, проявили найбільшу продуктивність і розповіли, що відчували себе вільними від обмежень.

Дослідження №2. Учасники дослідження проходили тест в двох групах: одним розповіли історію про інопланетянина з наголосом на те, що події відбувалися в темряві; іншим розповіли про те ж, але як про подію при світлі дня. Після цього студентам потрібно було намалювати прибульця: студенти з першої групи зробили більш деталізовані і незвичайні малюнки.

tumblr_mbudx23gTX1r0i205o3_1280

Правильний плейлист для продуктивної роботи

Правильна відповідь: музика з відеоігор покращує концентрацію уваги

Як це працює: Погодьтеся, складно уявити собі відеогру, на фоні якої не грала б музика, при цьому в самому процесі гри ми її не помічаємо. А все тому, що створена вона спеціально такою, щоб не привертати зайву увагу і при цьому допомагати сконцентруватись на поставленому завданні. Цей ефект досягається завдяки декільком характеристикам: відсутність тесту, динамічність, позитивне звучання, інструментальне виконання та відсутність початку та кінця, тобто один і той же трек може прокручуватись безкінечно. Такі саундтреки наче заохочують нас переходити з одного рівня на інший.

Зберіть інформацію, а потім приймайте рішення

Правильна відповідь: великий об’єм інформації по темі при прийнятті рішення відволікає від довготривалої вигоди, змушуючи концентруватися на вигоді тимчасовій

Як це працює: Зазвичай, ми знаємо, яке рішення варто прийняти на інтуїтивному рівні. Це як трюк із підкиданням монетки: в голові виникає думка з бажаним вибором ще до того, як впаде монетка і ми дізнаємось свою “долю”. Більша кількість інформації дезорієнтує нас і не дозволяє дивитись на справу глобально.

Дослідження було проведене вченими із Техаського університету в Остіні. В ньому взяло участь 78 волонтерів, яких попросили багаторазово вибирати з двох опцій, обидві з яких ведуть до заробляння балів. Різниця полягала лише в тому, що перший варіант вів до нарахування балів моментально, а другий варіант припускав нарахування більшої кількості балів на більш пізніх стадіях експерименту. Виявилося, що ті учасники, які володіли повною інформацією про наслідки їх вибору, вибирали короткостроковий бонус в два рази частіше, ніж учасники, які мали помилкові дані або зовсім не мали інформації про винагороди.