Постанова ВС щодо належності мопеда до транспортних засобів

Будь-який транспортний засіб, що приводиться в рух за допомогою двигуна, незалежно від робочого об’єму останнього, належить до механічних транспортних засобів.

Тому мопед з об’ємом двигуна 49 см3, яким незаконно заволоділа особа, відповідно до примітки ст. 286 Кримінального кодексу України, є транспортним засобом, а отже – і предметом кримінального правопорушення, передбаченого ст.289 цього Кодексу (незаконне заволодіння транспортним засобом).

Про це йдеться в постанові колегії суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду, яка розглянула касаційну скаргу засудженого на вирок місцевого та ухвалу апеляційного судів.

Відповідно до вироку чоловік був засуджений за ч. 2 ст. 289 КК України. Він разом з іншою особою за попередньою змовою заволодів мопедом.

Апеляційний суд залишив без змін судове рішення місцевого суду.

У касаційній скарзі засуджений просив скасувати згадані вирок та ухвалу і призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції. Він вважає, що мопед з об’ємом двигуна 49 см3 − не механічний транспортний засіб у розмінні п. 1.10 Правил дорожнього руху України, а тому згідно з приміткою до ст. 286 КК України не є предметом злочину, передбаченого ст. 289 цього Кодексу.

На думку ВС, такі доводи заявника є безпідставними з огляду на таке. Згідно з визначенням, яке міститься в примітці до ст. 286 КК України, під транспортними засобами в зазначеній статті та статтях 287, 289 і 290 цього Кодексу потрібно розуміти всі види автомобілів, трактори та інші самохідні машини, трамваї і тролейбуси, а також мотоцикли та інші механічні транспортні засоби.

У п. 1.10 ПДР України зазначається, що транспортний засіб − це пристрій, призначений для перевезення людей і (або) вантажу, а також встановленого на ньому спеціального обладнання чи механізмів. Механічний транспортний засіб − це транспортний засіб, що приводиться в рух з допомогою двигуна. Цей термін поширюється на трактори, самохідні машини і механізми, а також тролейбуси та транспортні засоби з електродвигуном потужністю понад 3 кВт.

Отже, транспортний засіб з електродвигуном вважається механічним за умови, що потужність двигуна більша ніж 3 кВт. Водночас для транспортних засобів з двигуном внутрішнього згоряння жодних обмежень щодо технічних характеристик останнього не передбачено.

Зважаючи на це, колегія суддів ККС ВС зробила висновок: будь-який транспортний засіб, що приводиться в рух за допомогою двигуна, незалежно від його робочого об’єму, належить до механічних транспортних засобів. Тому згаданий мопед, яким незаконно заволодів засуджений, є предметом кримінального правопорушення, передбаченого ст. 289 КК України.

ВС залишив судові рішення обох судів без змін. Про подробиці можна дізнатися за посиланням:  http://reyestr.court.gov.ua/Review/72561267.

Джерело

Вам також має сподобатись...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *