Оприлюднені дані про найнебезпечніші місця ув’язнення в Україні


Фото — Дмитро Ларін

Серед місць позбавлення волі, що існують на території України, є такі, що загрожують життю та здоров’ю людини. До них відносять автозаки, установи в зоні бойових дій (неофіційні в’язниці), приватні наркодиспансери.

Про це заявили учасники Національного превентивного механізму (НПМ), до якого входять співробітники офісу омбудсмана та громадські монітори, під час презентації доповіді «Моніторинг місць несвободи» за 2016 рік.

За минулий рік НПМ понад 280 разів відвідував місця несвободи України без попередження, а за 5 років роботи вдалося відчинити двері понад 1000 закритих закладів із майже 4500.

Ми будемо ретельно працювати над змінами у місцях із підвищеним ризиком для життя та здоров’я. Це, наприклад, місця несвободи, пов’язані з етапуванням, конвоюванням, заклади в зоні збройного конфлікту, приватні місця несвободи, незаконні місця несвободи. Щодо двох останніх — будемо для початку добиватись доступу до них, оскільки раніше монітори НПМ були позбавлені можливості відвідувати, наприклад, неофіційні місця тримання СБУ в зоні АТО або приватні наркодиспансери, — зазначили під час доповіді.

Великою проблемою є і те, що значна кількість місць несвободи є не пристосованою для евакуації. Вони можуть стати пасткою для своїх мешканців у разі загострення конфлікту.

Неодноразові скарги надходили на порушення прав людини у відділах поліції. У НПМ звертають увагу, що правоохоронці іноді просто не розуміють міжнародних стандартів поводження із затриманими.

До прикладу, вінницькі поліцейські повідомили регіональний Центр з надання безоплатної правової допомоги про факт затримання особи лише через 40 годин після її фактичного затримання. У Тернополі адвокат уперше зустрівся з підозрюваним через 26 годин після його затримання. Окремо варто згадати, що під час моніторингу постів поліції у столичному метро ми взагалі виявили незаконні клітки, в одній з яких тримали людину. Поліцейські переконували нас, що ці клітки необхідні для їхньої ж безпеки, —  наголошують правозахисники.

Візити НПМ без попередження вже вплинули на зміни в даній сфері: насамперед були демонтовані усі клітки на станціях метрополітену Києва, Харкова та Дніпра, Уряд прийняв нові положення про інтернати, а Президент доручив змінити законодавство щодо прав людей з інвалідністю.