Найбільша “амністія” небезпечних злочинців: хто відповість за наслідки?


Верховна Рада скасувала славнозвістний закон “Савченко”, виклавши ч.5 ст.72 КК України в тій самій редакції, що існувала до цього.

18 травня Верховна Рада України прийняла Закон “Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо правила складання покарань та зарахування строку попереднього ув’язнення), він же закон “Савченко”.

Що змінилось?

Головні зміни, запропоновані законом, передбачають, що попереднє ув’язнення зараховується судом у строк покарання у разі засудження до позбавлення волі день за день або за правилами, передбаченими у частині першій цієї статті. При призначенні покарань, не зазначених в частині першій цієї статті, суд, враховуючи попереднє ув’язнення, може пом’якшити покарання або повністю звільнити засудженого від його відбування (ч.5 ст.72 ).

Також у пункті другому розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» передбачено положення, згідно з яким розпочаті судом із власної ініціативи та одержані судом до набрання чинності цим Законом клопотання від засуджених осіб, членів їх сімей, захисників щодо застосування прийнятого Верховною Радою України 26 листопада 2015 року № 838-VIII Закону України «Про внесення зміни до Кримінального кодексу України щодо удосконалення порядку зарахування судом строку попереднього ув’язнення у строк покарання» розглядаються в порядку, встановленому вищезазначеним Законом.

Що було?

Нагадаємо, що Законом № 838-VIII, було запроваджено правило зарахування судом строку попереднього ув’язнення з розрахунку один день попереднього ув’язнення за два дні позбавлення волі.

Тоді в обґрунтування прийняття закону автори посилалися на необхідність забезпечення соціальної справедливості, практичної реалізації принципу презумпції невинуватості, припинення негативної практики тривалого утримання в слідчих ізоляторах осіб на стадії досудового розслідування кримінальних проваджень, а також необхідністю розвантаження вітчизняних слідчих ізоляторів, що водночас покращить умови перебування там тих осіб, які не будуть звільнені після прийняття закону.

До чого призвело?

Ні для кого не секрет, що на практиці введення в дію Закону “Савченко” призвело до негативних наслідків.

З правової точки зору застосування правила зарахування судом строку попереднього ув’язнення з розрахунку один день попереднього ув’язнення за два дні позбавлення волі, особливо до тяжких та особливо тяжких злочинів призвело до нівелювання такої мети покарання як – запобігання вчиненню нових злочинів та основного завдання Кримінального кодексу України щодо охорони прав і свобод людини і громадянина, власності, громадського порядку та громадської безпеки тощо від злочинних посягань.

Але що саме страшне — “завдяки” цьому закону з місць позбавлення волі вийшли тисячі небезпечних і особливо небезпечних злочинців. Рівень злочинності значно зріс. Стан криміногенної обстановки по містах один із найгірших за всю історію існування нашої країни.

Експерти вже встигли назвати період дії Закону — найбільшою амністією в світі. Повернути у вязницю звільнених по закону “Савченко” злочинців не вдасться, як і врятувати жертв злочинів.

Виникає закономірне запитання: для чого приймалися ці зміни, та хто відповість за наслідки?