Надання адвокатами послуг pro bono в США: оцінка експертів


Cтарші юристи більше працюють pro bono, ніж їхні молодші колеги, а великим фірмам робити це простіше, ніж невеликим компаніям.

До таких висновків прийшли в Американської асоціації юристів, яка випустила доповідь під назвою «Підтримуючи правосуддя: Доповідь про роботу Pro Bono американських юристів». Як розвивається цей сегмент в США і скільки юристи готові працювати безкоштовно?

Показники надані за оцінками 2016 року.

Загальні показники

Згідно з висновками дослідників, американські юристи витрачають на безкоштовну роботу в середньому 36,9 годин. Якщо враховувати тільки тих, хто брав подібні проекти, цей показник зростає до 64,5 годин. Тих, хто більше за інших залучений в безкоштовну юридичну допомогу і витрачає на неї більше 80 годин на рік, — 11,3% з усіх опитаних.

56% юристів брали участь в подібних справах, 1 з 5 юристів не надавав допомогу pro bono.

Найбільш типова робота pro bono — допомога малозабезпеченим верствам населення. Як правило, справи потрапляють до юристів через спеціальну програму або особисті контакти. Одна справа займає звичайно 16 годин. Найбільше часу при повному ведені справи віднімають суперечки про медичну недбалість. Якщо мова йде про часткову участь юриста в розгляді, на першому місці за тривалістю суперечок кейси за участю неповнолітніх. 81,2% юристів помічають, що суперечка відняла більше часу, ніж очікувалося, 26,2% вказали, що справа вийшла більш заплутаною, ніж вони розраховували.

Чверть суперечок, над якими доводиться працювати, стосуються питань сімейного права. Трохи менше справ з кримінального права, літігаціі, спадкових справах та імміграції. При цьому 81% юристів надають допомогу фізособам, а не організаціям.

81% опитаних вказали, що вважають роботу pro bono дуже важливою. Надихають можливість принести користь суспільству, міркування етики і усвідомлення свого обов’язку як представника юридичної професії. Однак на питання про плани зайнятися благодійними проектами в наступному році позитивну відповідь дали тільки 45% юристів.


Pro Bono Club Ukraine

В Україні запустилася програма Pro Bono Club Ukraine, за допомогою якої громадські організації та проекти, соціальні підприємці та некомерційні ініціативи тепер зможуть безкоштовно отримати професійні послуги або експертну допомогу від корпоративного сектора, — пише Кіра Іванова для видання K.FundMedia.

На початок цього року практичну допомогу pro bono вже надали аудиторська компанія Deloitte і юридична Baker McKenzie, а тренінгова компанія FAST отримала консультації.


До 70 і старше

Співвідношення між юристами різних вікових груп, які обирають роботу pro bono, виявилося на користь фахівців зі стажем. Однак у більш старших юристів дійсно більше можливостей для такого виду діяльності. Юристи у віці від 70 до 74 років працювали pro bоnо в середньому 58 годин, у віці 55-69 — близько 40 годин, йдеться в доповіді. Ті, кому від 30 до 49 років, витрачають на це близько 30 годин.

У більш старшому віці багато юристів вже виходять на пенсію і «прагнуть присвячувати свій час роботі pro bono», йдеться в доповіді. Однак з висновками не погодився Стівен Шульман, pro bono-партнер Akin Gump Strauss Hauer & Feld з 20-річним досвідом. Молодші юристи, коли мова заходить про години pro bono, працюють удвічі ефективніше, зауважує він. І пояснює це тим, що у них немає сім’ї і інших зобов’язань, які відволікали б їх від роботи.

Коли юристів запитували, що заважає їм займатися роботою pro bono, вони вказували на брак часу, сімейні обов’язки або брак досвіду в окремих областях.

У компаніях, де число співробітників більше 300, в середньому витрачали на проекти pro bono 72,8 годин. У компаніях з 101-300 юристами цей показник майже вдвічі нижчий — 41,8 годин. Пояснення прості: у великих юрфірм більше ресурсів для подібної роботи. Департаменти pro bono в великих американських юрфірмах по суті представляють собою цілі невеликі компанії всередині компанії, які ведуть процеси від початку до кінця, — говорить Ентоні Перез Кассіно, асоційований директор з соціальних проектів в Milbank, Tweed, Hadley & McCloy LLP.

У великих компаній є інфраструктура і підтримка для подібних проектів, при тому, що невеликі фірми для pro bono змушені жертвувати, погоджується Шульман.

Результати доповіді надихають — адже згідно з його результатами 81% юристів працювали на благодійних засадах хоча б раз в житті.


Надання правової допомоги на умовах Pro Bono уже є поширеним в Україні явищем,пише прес-служба Національної асоціації адвокатів України. — В рамках міжнародної взаємодії та з метою розвитку культури Pro Bono в Україні, НААУ створює додаткові сприятливі умови для такої діяльності.

Відтепер кожен адвокат, який надає чи бажає надавати правову допомогу на умовах Pro Bono, матиме такі можливості:

  • публічно заявити про свою готовність надавати правову допомогу на умовах Pro Bono та отримати відповідну відмітку «Pro Bono» в особистому профайлі в ЄРАУ, що буде свідчити про це;
  • поширити за допомогою ресурсів НААУ та Простору Pro Bono інформацію про свої справи, за якими надається чи була надана правова допомога на умовах Pro Bono.

Мотивація для юристів

У доповіді також оцінили, що змусить юристів присвячувати більше часу благодійним проектам. У числі основних мотивуючих факторів в США вказали підтримку з боку суддівського співтовариства, більше можливостей для того, щоб вести не цілу справу, а займатися окремими етапами спору, надання освітнього кредиту з боку держави на подібну роботу або менший відсоток по кредиту, можливість працювати по справі з ментором або самому мати можливість курирувати молодших юристів, або ж просто прохання колегії.

Що стосується вже існуючої підтримки з боку роботодавця юристам, готовим працювати безкоштовно, найбільш популярний захід — можливість використовувати внутрішні ресурси фірми, займатися цими справами в робочий час, можливість встановлювати оплату витрачених на них годин і існування в компаніях спеціальних політик, спрямованих на підтримку безкоштовної юридичної допомоги.

57% тих, що надають таку допомогу, також вказали, що подібна робота в період студентства допомагає зберегти таку практику і при подальшому становленні в професії.

Допомога зі знижкою

Також багато юристів в США демонстрували готовність надавати юридичну допомогу не безкоштовно, але зі значною знижкою. Так робила п’ята частина опитаних. Чверть з них надавала знижку на послуги до 50%, кожен п’ятий — до 75%. Після надання знижки вартість послуг коливалася в межах від 1 до 150 доларів за годину роботи. Чверть тих, хто надав знижки брали за роботу менше 50 доларів на годину, п’ята частина — більше 150 доларів на годину.

Ще 15% займалися безкоштовним навчанням юристів, стільки ж виступали спікерами на заходах, 7% опитаних безкоштовно виступали менторами для інших юристів, які беруть участь в благодійних проектах.

Джерело