«Можна я закінчу?» або Юридичні випадки перебивання


Американські юристи, які постійно перебивають колег або суддю на засіданні, можуть отримати великий штраф або інше покарання.

Наприклад, одну з них змусили зняти фільм про те, як погано перебивати. До того ж, дослідження в цьому питанні показують гендерну нерівність: судді перебивають жінок-юристів набагато частіше, ніж чоловіків, і відводять їм менше часу на виступи. Про це для видання ABA Journal написала Венді Р. С. О’Коннор з юрфірми Marshall Dennehey Warner Coleman & Goggin. Вона також дала поради, що робити, якщо вас перебивають.

Нещодавно колега зателефонував мені і попросив, щоб я висловила свою думку і дала відгук про одну справу. Але потім почав перебивати мене кожен раз, коли я відкривала рот. Зрештою, явно задоволений власною «думкою та відгуком» він закінчив і подякував мені за допомогу.

Я повісила трубку і ще раз задумалася, чому деякі люди, особливо чоловіки, не знають того, чого більшість з нас навчили ще в дитячому садку (а то й раніше) — не говорити, коли говорить хтось ще. Чи не для того у нас два вуха і лише один рот, щоб більше слухати, ніж говорити?

В нашій професійній сфері переривають часто: деякі юристи просто не можуть закрити рот, коли говорять інші. Можна заперечувати, що причини для цього можуть бути різні, але більшість погодиться, що це грубо і дратує. А ще це вбиває розмову, тому що заважає здоровому обміну інформацією: якщо всі говорять, то ніхто не слухає.

Справжня проблема, особливо для жінок

Юристи багато перебивають і отримують за це покарання. У 2012 році Верховний суд Нью-Йорка оштрафував юриста-чоловіка на $10 000 за «легковажну, обурливу і непрофесійну» поведінку, що включала часті перебивання. Суддя Федерального суду Айови покарав жінку-юриста за те, що вона вела себе надто шумно. Її змусили зняти навчальне відео про те, чому не варто перебивати. У 2017 році каліфорнійська апеляція наклала штраф в розмірі $12 600 на чоловіка-юриста, який неодноразово перебивав на стадії розкриття доказів.

Хоча переривати чужу мову можуть представники обох статей, дослідження говорять, що більш «успішними» в цьому є чоловіки. Протягом багатьох років вчені послідовно заявляють, що чоловіки перебивають в два рази частіше, ніж жінки. А ще чоловіки перебивають жінок на 33% частіше, ніж чоловіків. Згідно з дослідженням 1990 року, судді переривають жінок-юристів набагато частіше, ніж їхніх колег-чоловіків.

Така поведінка зустрічається навіть у вищій інстанції США, що підтвердили два дослідження розшифровок виступів. Одне з них провів Університет Алабами, інше — Школа права Прітцкера при Північно-Західному університеті. Вони прийшли до висновку, що жінок перебивають значно частіше, ніж їхніх колег чоловічої статі, і взагалі дають їм менше часу на виступ. У Верховному суді США перебивають навіть суддів. У 2015 році дві третини випадків припали на суддів Рут Бейдер Гінсберг, Соню Сотомайор і Олену Каган — це знову-таки жінки.

Чому ми перебиваємо?

Люди переривають чужу мову з невинних або не дуже причин. Деякі не розуміють, що перебивають, або намагаються допомогти. Інші занадто схвильовані дискусією або хочуть показати, що їм цікаво. Іншим просто нудно і не терпиться: вони здогадуються, що співрозмовник може відповісти, і хочуть рухати дискусію вперед. А можливо, він сильно в чомусь помиляється або головує в розмові, й інші не можуть цього так залишити.

Є люди, які відкрито визнають, що перебивають, але пояснюють це стилем спілкування або навіть культурними передумовами: «Я італієць, ми так розмовляємо». Така поведінка може бути ознакою страху спілкування. Або навіть чимось неминучим. Наприклад, в екстрених випадках або коли час підтискає.

Тут у людини немає поганих намірів (хоча вона, можливо, виграє від того, що знайде більш дипломатичний спосіб спілкування). В інших випадках мотивація може бути не такою альтруїстичною: ваш співрозмовник вірить, що його висловлення важливіше, намагається перехопити контроль або хоче показати, що знає більше.

Навмисно це відбувається чи ні, але переривання означає: «неважливо, що ти говориш» або «замовкни». Це прояв неповаги до співрозмовника, він може розлютитися або засмутитися. Якщо часто перебивати людину, з якою треба регулярно спілкуватися, це веде до образ і недовіри.

Але саме спілкування — ключ до добрих стосунків. Тому (незалежно від вашої ролі «агресора» або «жертви») поставте собі за мету — перестати перебивати. Тому що, коли всіх вислухають, стане тільки краще.

Як діяти, коли вас перебивають

  1. Позначити свою реакцію словами «можу я закінчити?» або «я ще не все сказав, а потім зможу вислухати вас».
  2. Можливо, варто надати словами більше впевненості. Використовуйте короткі, певні пропозиції. Замість «може, нам варто розглянути варіант«Б»?» скажіть «нам треба рухатися далі відповідно до варіанту «Б».
  3. Використовуйте авторитарну мову тіла. Шеріл Сандберг [відома американська феміністка] не дарма говорила: «Висувайтесь на перший план!». А ще можна встановити впевнений зоровий контакт — все це допомагає вам випромінювати серйозність і відповідальність.
  4. Підготуйте слухача, попередьте: «Почекай, поки я говорю, це серйозно».
  5. Продовжуйте. Складно говорити «поверх» порушника в неагресивній манері, і це не дуже корисно для розмови. Але, можливо, людина замовкне або перестане так себе вести в майбутньому.
  6. Замовкніть. Можливо, це не зупинить того, хто вас перебиває, або буде виглядати як пасивна агресія. Але якщо використовувати цей прийом розсудливо, він донесе ваш посил без негативу.
  7. Замислюйтесь, чи не говорите ви занадто довго. Іноді загальна дискусія тільки виграє, якщо хтось вставить пару слів. Можливо, настав час послухати когось ще.
  8. Якщо ввічливі прийоми не дають результату, то закінчіть розмову і поясніть це. «Я намагаюся з тобою спілкуватися, але ти мені не даєш. Це марна розмова, тому я її припиняю».

Оригінал: May I finish? The case against interrupting

Переклад: Євгенія Єфименко