Мінекономрозвитку вказало на новації проекту Закону про вільний вибір місця проживання в Україні

Офіс реформи адміністративних послуг оприлюднив на своїй сторінці у Facebook нову редакцію проекту закону «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».

Мінекономрозвитку звертає увагу, що цей законопроект є ініціативою експертної групи, яку очолює Офіс реформи адміністративних послуг, та не є урядовим законопроектом.

Водночас, очікується, що проект закону спростить взаємодію громадян з органами державної влади.

Зараз в Україні люди мають зареєструвати своє місце проживання (отримати так звану «прописку») протягом 30 календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання.

За підрахунками Офісу реформи адміністративних послуг, більше 10 млн українців не можуть скористатися послугою реєстрації через обтяжливі процедури. Понад 63% дітей проживають без «прописки».  Крім того, громадяни змушені звертатись за послугами посередників, які за винагороду (від 3 тис. грн) реєструються місце проживання у потрібній місцевості.

Вказані незручності та зловживання спричинені чинним регулюванням, яке полягає у тому, що реєстрація місця проживання здійснюється не у зв’язку з проживанням у ньому, а на підставі документа, який дає право проживання, або на підставі згоди власника житла. Тобто власник житла, маючи певний інтерес, може дати згоду на «прописку» необмеженій кількості осіб, які фактично не будуть проживати у цьому житлі.

У липні 2017 року Уряд затвердив Стратегію державної міграційної політики України. Відповідно до якої має бути запроваджено електрону реєстрацію (декларування) місця проживання без відвідування органу влади.

Офісом реформи адміністративних послуг, що працює над спрощенням надання 15 найпопулярніших адміністративних послуг, розроблений проект закону, який передбачає наступні зміни:

 • для реєстрації місця проживання (отримання так званої «прописку») достатньо подати он-лайн або особисто лише 1 документ – декларацію (зараз необхідні 4-5 документів та особиста присутність в органі реєстрації чи ЦНАПі),
 • реєстрація здійснюється у момент звернення (зараз – 1 день за Законом, від 15 хвилин до 10 днів на практиці),
 • скасовується потреба у довідках, які підтверджують місце проживання та склад сім’ї – усі органи, що мають право знати про місце проживання, отримають інформацію з Єдиної інформаційної системи (зараз такі довідки вимагаються під час надання 19 адміністративних послуг),
 • скасовується внесення відомостей до паспортів як обов’язкову умову реєстрації, поставити відмітку можливо буде за бажанням особи,
 • власники (інші розпорядники) житла, батьки, органи опіки інформуються про реєстрацію.

Проект закону не передбачає штрафів за проживання не за місцем реєстрації. Проект закону передбачає штраф у розмірі 1700 грн за подання неправдивих відомостей з метою реєстрації місця проживання (тобто за бажання зареєструватись там, де особа фактично не проживає). Проект закону також передбачає штраф  у розмірі 340-850 грн за проживання громадян без реєстрації місця проживання понад 90 календарних днів після зняття з попереднього місця реєстрації.

Оскільки Офіс реформи адміністративних послуг пропонує ввести декларативний принцип реєстрації за місцем проживання, проект закону передбачає низку випадків, коли  органи реєстрації можуть перевіряти відповідність задекларованого та фактичного місця проживання.

Очікується, що частота перевірок не перевищуватиме 0,32% від кількості реєстрацій. Водночас, Офіс реформи адміністративних послуг  закликає до громадського обговорення проекту закону.

Вам також має сподобатись...

1 Відповідь

 1. Федя сказав:

  Ага, і Ви будете поінформовані, коли цигани з 10ма дітьми впишуться в Ваше житло. І тепер (згідно українських законів) не можна “викинути дитину на вулицю”. Право дитини на житло залізно прописане в нашому законодавстві, отож спробуйте їх тепер виписати!
  Сімейний Кодекс ніхто не скасовує, а він чітко прив”язує “забезпечення житлом” дитини саме до “реєстрації”.

  З життя: я поїхав у відряждення, повернувся, в мене в хаті теща, брат дружини і його діти, минулого разу я їх випхав без проблем, але в разі прийняття реєстрації без згоди власника, якщо вони вже виявляться зареєстровані в МОЇЙ хаті, поки мене не було, то будуть проблеми, бо Сімейний Кодекс ніхто не скасовував, і я не можу просто так ЧУЖИХ дітей вигнати, бо вони ВЖЕ зареєтровані в МОЇЙ хаті!!!

  а ще було діло, купив і викинув карточку “Київстар”, бо оператор перевикористав колишній номер, що був вже засвітився в базі колекторів… Це ж тепер хтось понабере кредитів, впишеться, і колектори будуть мене пресувати “де такийто”, він же був за моєю адресою!…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *