Legal Startup Crash Test XX: ювілей, музей, вініл, стартапи


6 червня пройшла двадцята – ювілейна зустріч Legal Startup Crash Test.

Цей івент був по-справжньому особливим: по-перше, святковий, по-друге – проходив в Національному художньому музеї України. Розповідаємо, як це було.

Ніч Вечір в музеї

Це було круто і дууууже оригінально. Сама атмосфера музею створювала святковий настрій. А в повітрі витав дух поєднання мистецтва та юридичних технологій.

На вході гостей зустрічали організатори – Legal Startup Crash Test, юридична фірма Sayenko Kharenko та партнери заходу – SBSB Legal Services із кльовими подаруночками. А в холі був смачний фуршет.

Оскільки так співпало, що івент проходив в День журналіста, ми вирішили скористатися нагодою та відсвяткувати дві події одночасно. Без подробиць, але нам це вдалося ?

Від координатора

Напевно, було б варто розпочати зі слів координатора краш-тесту Дмитра Форемного. Адже саме завдяки йому такі зустрічі почали проводитися в Україні (інтерв’ю з Дімою можна прочитати ось тут).

“Коли я робив перший Startup Crash Test, я навіть не міг уявити, що колись буде №20. І тому я зараз дуже щасливий. Адже за 20 краш-тестів виступило 60 стартапів – щоразу по 3 стартапи. Я навіть не уявляв, що у нас так багато проектів.

Думаю, що успіху Startup Crash Test можна завдячити трьом речам. Перша – це, звичайно, підприємливі люди (більшість з них юристи), які придумують проекти і хочуть їх презентувати.

По-друге, це спільнота людей, які підтримують такі ініціативи, готові ділитися своїм досвідом, критикувати, а також допомагати покращувати такі продукти. Тут важлива роль Kyiv Legal Hackers.

І третє – це партнери заходів, які просувають ці івенти, допомагають їх зробити і фінансово, і ідейно. Саме за 20 Crash Test я дуже вдячний «Sayenko Kharenko». Вони самі подали мені ідею провести івент в такій крутій локації. Також креативній компанії SBSB. Був дуже радий з ними познайомитись. Більше того, що головний маркетинг-директор із Черкас – моя землячка (примітка редакторки: Дім, і моя)

Загалом ідея Startup Crash Test в тому, щоб кожен юрист мав можливість розказати світу про свою ідею. Тому, якщо у вас є ідея і ви вже її допрацювали, є прототип, то я запрошую вас, пишіть мені. Це безкоштовно. Ви можете протестувати свою ідею на одній із майбутніх зустрічей”.

Контентна частина

IT case

Під час контентної частини провідний юрист SBSB Владислав Макаренко презентував продукт для стартапів – IT case.

Це проект, який допомагає власникам юридичних компаній вирішувати юридичні проблеми. Сама платформа виглядає досить креативно (ми потестили). “Веселий човник” допомагає розібратись з проблемами. Не вірите – тоді вам сюди. 

Кримінальний Legaltech

Після Владислава виступав Євгеній Мірошников – адвокат в Sayenko Kharenko. Він розповідав про тернистий шлях кримінального Legaltech.

“Технологический прогресс разных юридических практик неумолимо движется, и вот уже и до консервативной до мозга костей уголовной практики добрались.

Пришел тот момент, когда юридические инновации стало возможно и нужно рассматривать не только как модный тренд, но и как креативный конкурентный усилитель. Самое главное, что именно потребитель юридических услуг интересуется уровнем автоматизации рутинных юридических процессов, а не только юрист-исполнитель. Клиенты хотят платить за результат, а не за процесс.

Итак, что мы знаем об инновациях и технологиях в уголовной практике или около неё?

Великое множество чатов-консультантов, которые по гибкому (нет) алгоритму выдают информацию о тех или иных следственных действиях, которые могут случиться. Подавляющее их большинство изложено дословным цитированием профильных статей УПК и лишь запутывают пользователя в терминах и понятиях;

Справочники по КК и КПК. Более полезны в своём применении, так как используются не только адвокатами, но и следователями и прокурорами, что тоже важно.

Сервисы с «красными» кнопками (экстренными кнопками), которые, в отличие от других представителей этого продуктового сегмента, всё-таки являются посредниками в предоставлении услуг;

Программы и приложения по структурированию и анализу актуальной судебной практики и текущих судебных процессов, которые прямо не преследовали использование в уголовной практике, но пришлись очень кстати и используются в повседневном режиме.

Уверен, что с развитием электронного судопроизводства, инноваций в системе адвокатуры и правоохранительной системе мы получим качественные и удобные сервисы на границе Legaltech и Civiltech, которые будут использоваться не только участниками уголовных правоотношений, но и остальными гражданами для обеспечения индивидуальной и коллективной социальной безопасностей”.

Від краш-тесту до інвестиції в $1,1млн доларів

Напевно, дуже багато учасників чекали на виступ Юрія Заремби, засновника Axdraft (спойлер: чекайте зовсім скоро на круте відео-інтерв’ ю).

Він розповідав про свій шлях від краш-тесту до інвестиції в $1,1млн доларів за 2 роки, а також ділився планами на майбутнє.

Основні тези його виступу:

“Важливі уроки для створення компанії, які я для себе зрозумів за цих 2 роки.

Урок №1. Головна проблема юридичних стартапів в Україні і світі – юристи думають, що можуть зробити успішний юридичний стартап самі, без технічного засновника.

Вони думають, що можна найняти розробку зі сторони, на субконтракті і вона вирішить для вас усі проблеми. Вони думають, що якщо інвестори дають гроші, то можна одному з головних розробників дати титул CTO і 3% компанії і це вирішить проблему. Це неправда.

Для того, щоб збудувати успішний технологічний проект вам потрібен технологічний засновник. Ідей мільярд, схожих ідей – так само багато. Хороших виконань – дуже мало. І роботу роблять технічні засновники. Відповідно, якщо ви робите якісний юридичний стартап, у вас повинна бути людина з індустрії, юрист і технічний засновник, у яких бажано рівні частини.

Чому? А тому, що ви приходите в топові акселератори, вас питають: У вас є технічний засновник? – Так. Яка в нього частка компанії? – 10%. А у вас? 90%. А чому так? – Тому що ідея моя.

Що станеться, якщо ваш технологічний засновник перестане бути мотивованим за свої 10%? Проект пропаде.

Правило №2. Ідеї нічого не варті. Відповідно, якщо у вас є ідея, не тримайте її, вона нічого не коштує. Патенти нічого не коштують. Зареєстровані торгові марки – нічого не коштують. Основна конкурентна перевага, яку може отримати ваш продукт – це коли ви зібрали хорошу команду, швиденько зробили продукт, показали його, зробили кращий продукт, отримали підпис, зробили кращий продукт, почали продавати, у вас з’явились перші клієнти,прийшли до інвесторів і доки всі реєструють патенти, ви же маєте перші інвестиції і розвиваєте свій бізнес.

Коли ви будуєте продукт, потрібно для себе одразу прийняти рішення – це продукт for fun чи for money. Після того, як ви прийняли рішення, чи це продукт for money, ви повинні прийняти для себе рішення – це продукт локальний чи глобальний. І я не прийняв для себе це рішення на початку, мені просто пощастило, що в нашого продукту не було очевидних перешкод для його впровадження. Але якщо ви будуєте продукт на українській Open Data – ви ніколи не продасте цей продукт ніде в світі, крім України. І це дуже важливо.

І, мабуть, останній корисний урок. Коли ви думаєте про свій проект, не думайте про інвестиції, не думайте про захист інтелектуальної власності… Думайте про продукт, який повинен вирішувати реальну проблему і користувачів, які будуть ним користуватись.

Будуйте продукти, спілкуйтесь з користувачами і мисліть масштабно”.

Пітчі юридичних стартапів

Протокол

Протокол — це одночасно і ЗМІ, і платформа-тендер на юридичну послугу. Представляв проект Володимир Опанасенко.

Він відмитив, що каталог платформи налічує понад 2,5 тисячі юристів з різних регіонів України. Крім того, на даній платформі публікуються різного роду матеріали на правову тематику, що забезпечує досить непогану відвідуваність сайту. Володимир також розповів про плани та очікування від проекту.

ReporTax

Один із яскравих виступів був у Петра Білика, юриста ЮК “Юскутум”. Петро розповідав про ReporTax – бота-бухгалтера для підприємців.

“ReporTax – бот бухгалтер для ФОПів в Телеграм. Наша такса допомагає заплатити Єдиний податок, ЄСВ та подати звітність, витративши на все всього 2 хвилини на місяць. Цей бот створили Юскутум та Ліга:Закон. Головною задачею для нас було зробити сервіс максимально простим та «однокліковим», оскільки саме таким бачимо взаємодію підприємців з державою”.

А ще ми запитали Петра, що він думає про цей краш-тест:

“Я люблю Startup Crash Test за можливість отримати незручні питання, критику, все це допомагає зрозуміти страх клієнтів і працювати над продуктом. До того ж, так склалося, що для багатьох команд краш-тест – це перше місце де вони представляють продукт і це дуже круто.

Не можу не відзначити класну локацію, яка була обрана в цей раз. Було відчуття, що ти представляв не технологічний проект, а якийсь витвір мистецтва, що додатково заряджало перед презентацією. Ну і завжди приємно зустріти друзів, знайомих, обговорити спільні теми та познайомитися з новими людьми”.

Legal Nodes

Останніми свій проект представляла команда Legal Nodes, що допомагає стартапам визначати свої правові потреби та вирішувати їх.

Пітчив Co-Founder проекту – Нестор Дубневич. 

Ми запитали Нестора про його проект і враження від івенту:

“Для нашої команди Legal SCT – це чудова можливість потестувати наші гіпотези серед інноваційних юристів. Через те, що сьогодні legaltech – це індустрія, в якій ще не сформувались еталонні бізнес-моделі, які 100% запрацюють після запуску, дуже корисно (як для економії часу, так і для економії бюджетів) спочатку запитати, чи користувались би твої колеги/клієнти проектом, який ти задумав.

Ми презентували нашу концепцію автоматизації юридичного менеджера, який одержує юридичні запити від технологічного бізнесу і “конвертує” їх з “людської” мови (якою спілкуються фаундери) в юридичну, після чого автоматично підбирає юриста з необхідною компетенцією.

Ми вважаємо складність в розумінні юриспруденції значним бар’єром в доступі до юридичних послуг, тому за допомогою Legal Nodes плануємо будувати мости не лише між різними ринками, але і між юристом і клієнтом”.

Нетворкінг і вініл

Завершальна частина івенту — нетворкінг зі смачними закусками (хоча і не тільки, свято, як не як). А створював цю святкову атмосферу своєю музикою Валентин Півовров — він крутив вініл. Уявіть поєднання: музей, вініл, юристи, стартапи і ?

Від себе скажемо, це було мегакруто. Діма і ко, дякуємо!