Кримінальна відповідальність для прокурорів при недотриманні строків здійснення процесуальних дій — законопроект


У Верховній Раді зареєстрований проект Закону України № 8477 «Про внесення змін до статті 283 Кримінального процесуального кодексу України (щодо вдосконалення процедури закінчення досудового розслідування)».

Ініціатори законопроекту нагадують, що відповідно до частини другої статті 283 Кримінального процесуального кодексу України, прокурор зобов’язаний у найкоротший строк після повідомлення особі про підозру здійснити одну з таких дій:

1) закрити кримінальне провадження;

2) звернутися до суду з клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності;

3) звернутися до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру.

На такі дії Кримінально процесуальним кодексом України встановлений граничний строк, а саме строк досудового провадження. Проте дуже часто трапляється, що строк досудового розслідування вже пройшов, але прокурор досі не передає провадження до суду. Таким чином, особа довгий час лишається в незрозумілому юридичному статусі, що порушує її права. Не встановлено дієвої відповідальності за невиконання цієї норми права. Встановлена лише дисциплінарна відповідальність за вказане порушення. Тому дані дії часто не виконуються прокурором через халатність або зловживання, — йдеться у пояснювальній записці до проекту Закону.

Даним законопроектом, у випадку закінчення строків досудового розслідування та нездійснення прокурором дій, передбачених частиною другою статті 283 Кримінального процесуального кодексу України, пропонується надати право зацікавленим сторонам звернутися до слідчого судді з клопотанням про зобов’язання прокурора вчинити такі дії. В запропонованих змінах, за результатом розгляду даного клопотання суддя встановлює строк для вчинення таких дій судовим рішенням. У випадку невиконання судових рішень, відповідно до законодавства, встановлена кримінальна відповідальність для посадових осіб. Прокурор є посадовою особою, тому в разі невиконання судового рішення, його можна притягнути до відповідальності. Отже, після прийняття законопроекту прокурори будуть виконувати судові рішення щодо дотримання строку досудового розслідування та буде вирішена вказана прогалина права.

Прийняття законопроекту буде сприяти виконанню вимог законів та Європейських норм щодо дотримання прав та процесуальних строків.

Прийняття законопроекту також збереже право на оскарження незаконних дій посадових осіб та забезпечить можливість компенсації матеріальної та моральної шкоди за порушення прав, в зв’язку з ними.