Креативні хобі юристів: Олексій Скочко про захоплення деревообробною справою


Ні для кого не секрет, що робота юриста потребує багато зусиль та часових затрат. Проте навіть попри напружений робочий графік, юрист Олексій Скочко знаходить час ось уже кілька років поспіль займатись улюбленим хобі – виготовленням меблів, яке він перетворив на невеликий бізнес, успішно поєднуючи дві кар’єри.

Lойер дізнався, чому виготовлення столу може приносити більше задоволення, ніж виграна у суді справа, як знайти час для успішного поєднання юридичної кар’єри та розвитку свого хобі, та які поради Олексій дає тим, хто планує розпочати власний бізнес.

Розкажіть, будь ласка, як почалося Ваше захоплення деревообробною справою?

Я думаю, фундамент заклав ще мій дід. Він був майстром на всі руки, і після виходу на пенсію днями пропадав а майстерні, а я із задоволенням проводив час разом з ним. У мене навіть власний інструмент був: міні-молоточок, міні-пилочка — все справжнє, тільки мініатюрного розміру. Мені тоді було років п’ять-шість, я ріс без батька, і поступово дитячі забавки перетворювались на рутинну роботу. Потім вуз, робота за фахом… і звичайно все забулось.

Після 10 років юридичної практики, я усвідомив, що в моїй роботі не вистачає відчуття задоволення від довершеності результату. Як би старанно я не виконував свою роботу, її результат не був прямо пропорційний витраченим зусиллям.

Ось конкретний приклад з практики: я виграв апеляційну та касаційну інстанції у справі про скасування незаконних актів про виділення землі. Здавалось би, все правильно зробив, і Вищий адмінсуд підтвердив правильність моєї позиції. Проте, через пів року, Верховний Суд приходить до висновку, що справа не підсудна адміністративним судам, ламає всі рішення і закриває провадження. Тобто, я зробив все від мене залежне, і ніби правильно зробив, але результат не відповідав витраченим зусиллям.

З деревом все навпаки, якщо я все правильно роблю, то можу досягти бездоганного результату і отримати від цього необхідну мені для подальшої мотивації кількість ендорфінів. Я отримую задоволення від того, що мої вироби бездоганні. Якщо щось іде не так, то я знайду в чому помилка, виправлю це і все одно досягну бездоганного результату.

Найбільшу увагу Ви приділяєте виготовленню столів. Чи плануєте розширювати власну справу, виготовляючи інші меблі?

Столи — це не єдиний продукт, але найулюбленіший. Я витрачаю на цей напрямок близько 75% ресурсів. Окрім столів я виготовляю авторські світильники, та ексклюзивні предмети інтер’єру з натурального дерева. Але це правда, що столи для мене завжди на першому місці, а все тому, що вони майже вічні, для їх виготовлення не потрібно зрізати живі дерева і вони несуть в собі частинку історії.

Ви розробляєте дизайн меблів самостійно чи довіряєте це завдання комусь?

Все роблю самостійно. Коли я працюю над столами, я не маю ескізів кінцевого продукту на початку роботи. Цільний зріз дерева — неповторний за своїми формами і малюнком річних кілець. Їх обов’язково потрібно враховувати під час виготовлення ескізу, але це неможливо, доки зріз дерева не буде висушений, стабілізований і відшліфований. В процесі обробки зрізу, він набуває форм заданих природою, я лише їх підкреслюю. Коли стільниця готова, я починаю проектувати ніжки, їх висоту, форму і колір. На мою думку, тільки в такий спосіб можна отримати бездоганний, збалансований продукт.

Як Вам вдається поєднувати дві діяльності: юридичну та виготовлення меблів? Чи є у Вас особливі прийоми щодо організації свого часу?

Все дуже просто! Адже кожен у вільний від роботи час із задоволенням займається тим, чим йому хочеться. Наприклад, читає книгу, малює, ліпить глину, катається на велосипеді, спілкується з дітьми і таким чином переключається на інший вид діяльності. Для мене робота з деревом є таким заняттям.

Протягом двох останніх років я присвячую цій справі близько 80% свого часу, не зайнятого юридичного практикою, і не відчуваю втоми. Коли ми готувались до виставки, мій робочий день тривав близько 18 годин практично без вихідних близько двох місяців, і це не виснажувало.

Щодо моїх особливих прийомів тайм-менеджменту, то вони точно не унікальні. Я завжди намагаюсь використовувати час максимально ефективно і виконувати кілька процесів одночасно. Це правило діє 24/7. Наприклад, чай можна приготувати за дві хвилини, якщо в чайник залити 300 мл води і поки вона закипить вибрати чай і насипати необхідну кількість в чашку. А можна налити літр і, поки вода закипатиме, погортати стрічку Facebook. Це простий приклад принципово різних способів організації часу.

Хто допомагає Вам у розвитку власної справи, займається рекламою, продажем готових виробів?

За цей напрямок відповідає мій партнер, Анастасія Сідельник.

Які поради Ви можете дати тим, хто бажає розпочати власну справу, перетворити хобі на бізнес?

На мою думку варто прочитати щось на кшталт «Мой первий бизнес. Как оценить идею проекта и свои сили» Джеймса Кана. Автор ділилися прекрасним досвідом «як не треба робити», це допоможе зекономити ресурси і вибрати правильну стратегію.

Я ж можу доповнити від себе: будьте готові, що заплановані витрати ресурсів доведеться помножити навіть не на два, а на невідоме число, яке ви зможете дізнатись лише після того, як справа окупить вкладення і вийде «в нуль». Я маю на увазі і витрати часу також. Приведу вам власний приклад: я планував виготовити перший стіл за 3-4 місяці, а на практиці мені знадобилось 16 місяців.

Спілкувалася Іванна Мельничук